Кашлицата е защитен механизъм, който помага за освобождаването на белите дробове от влагата и дразнещите частици.
Ако обаче се събуждате посред нощ от кашлица или кашляте няколко седмици поред, това е сериозен повод да се обърнете към лекар.
Кашлицата е една от най-честите причини за търсене на лекарска помощ, макар не винаги да се оказва симптом за някакво заболяване, разказва сайтът Здраве.бг. Но нощната кашлица и събуждането в резултат от нея са достатъчна причина да потърсите своя личен лекар.
Кои са някои от възможните причини за появата на кашлица:
- вирусна инфекция на горните дихателни пътища;
- бронхиална астма;
- заболяване в носната кухина;
- нарушения в работата на стомаха и хранопровода;
- чуждо тяло в дихателните пътища;
- навик;
- раздразващо вещество от въздуха.
Съвременните методи на лечение помагат за облекчаването на кашлицата практически при всички пациенти.
Необходимо е да направите консултация с алерголог-пулмолог при една от следните ситуации:
- кашлицата продължава повече от 3 седмици;
- кашлицата се съчетава с пристъпи на задушаване;
- хроничната кашлица се съчетава със запушен нос;
- хронична кашлица при активни или пасивни пушачи.
Различните видове кашлица:
В зависимост от продължителността й, кашлицата се дели на остра, подостра и хронична.
Острата трае до 3 седмици, подострата кашлица продължава от 3 до 5 седмици, а хроничната - повече от месец.
Това разграничаване е важно да се знае, защото има значение за диагностиката, протичането и лечението на основното заболяване.
Наличието на отхрачване (експекторация) е друг определящ фактор. Според него различаваме суха/дразнеща кашлица (при нея не се отделят или се отделят минимално количество секрети) и влажна кашлица (с наличие на храчки и секрети).
Важни за поставянето на диагноза и лечението на основното заболяване са видът и количеството на тези секрети.
Най-общо казано, експекторацията се дели на серозна, слузна, гнойна и кървава.
При първата секретите са бистри и воднисти, при втората - сивкави и жилави, а при гнойната - жълтеникави (със или без зеленикав оттенък) и показват наличие на тежка инфекция в дихателните пътища.
Появата на кървави храчки е много сериозен симптом. В подобен случай трябва веднага да бъде потърсена консултация с личния лекар, както и със специалист.
Сухата кашлица с особен звук (наричана "лаеща" кашлица) е показател за възпаление на ларинкса и гласните връзки.
Симптомите са спадане на гласа и поява на пресипналост. Ако се появи и затруднено дишане, трябва незабавно да бъде потърсена намеса на лекар, тъй като развитието на възпалението (особено при децата) може да доведе до ясно изразен оток на ларинкса и дори до задушаване.
При пневмония (която представлява възпаление на долните дихателни пътища) понякога кашлица липсва, но ако е налице, тя обикновено е влажна (със слузна до слузно-гнойна експекторация).
Тази кашлица може да бъде и суха, макар да се случва по-рядко.
Наличието на пневмонията може да бъде разпознато по симптоми като: прогресивно влошаване на състоянието, задълбочаване на отделните симптоми, повишена (за дълъг преиод) температура. Точна диагноза може да бъде поставена само от специалист след преглед и рентгенова снимка на белите дробове.
Не си поставяйте сами диагноза и не пристъпвайте към самолечение. Потърсете консултация с лекар, независимо от вида на кашлицата ви.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!