Г орещините, застрашаващи организма с обезводняване, водят до отлагания на соли и камъни в бъбреците, предупреждават сътрудници на медицинската школа "Перелман", съобщи "Ремедиум".
Американски учени са анализирали данните на 60 433 души, събрани през периода 2005-2011 година в Атланта, Чикаго, Лос Анджелис, Далас и Филаделфия.
Оказало се, че пиковите стойности при риска да бъдат открити камъни в бъбреците се регистрират през първите три дни след повишаването на температурата на въздуха.
Единственото изключение в това отношение е бил Лос Анджелис. Относителният риск да бъде диагностицирано заболяване при 30 градуса спрямо температура от 10 градуса е бил 1,38 в Атланта, 1,37 - в Чикаго, 1,36 - в Далас, 1,11 - в Лос Анджелис, 1,47 - във Филаделфия.
Причината е в нарушаването на водния баланс.
При обезводняване разтворът на пикочна киселина и на калций става по-концентриран. Тогава започват да се формират отлагания на калция.
Освен това повишаването на температурата може да ускори и без това протичащите процеси на образуване на камъни в бъбреците.
Медиците обръщат внимание на факта, че не са важни средните годишни температури, а количеството топли дни през годината.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!