Продължително стоене в едно положение може значително да увеличи риска от заболявания, свързани с начина на живот.
Това важи дори и ако човек редовно добавя доза умерени или дори интензивни физически упражнения, твърдят учени.
Ползите за здравето от физическа активност, водеща до умерено ускоряване на пулса, са извън всякакъв спор - това помага за профилактика на сърдечно-съдови заболявания, диабет , затлъстяване и редица други.
Учените обаче са на мнение, че трябва да се преразгледат понятията неактивност и заседналост.
Времето, прекарано в неподвижност, би трябвало да бъде определено повече като мускулно бездействие, отколкото липса на физически упражнения, настоява екип от шведски учени.
В изследването, проведено от Елин Екблом Бак от Каролинска институт в Стокхолм, се предлага нова "парадигма на физическата неактивност" и се призова за преосмисляне на понятието за заседнал начин на живот.
Шведските учени сочат скорошно изследване на свои австралийски колеги, което показва, че всеки допълнителен час дневно пред телевизора например увеличава с 26% процента метаболитния синдром при жените, независимо от извършваните от тях умерени до интензивни физически упражнения.
Метаболитният синдром се определя като наличие на три или повече фактора, включващи високо кръвно налягане, затлъстяване в коремната област, висок холестерол или инсулинова резистентност.
Новите изследвания показват, че хората трябва не само да упражняват често физическа активност, но да избягват да стоят в едно положение дълго време.
Качване по стълбите, а не с асансьор, пет минути почивка далеч от бюрото, ходене пеш, когато е възможно, а не ползване на кола - това са неща, които учените единодушно препоръчват.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!