Р азликата на качеството на живот между представителките на нежния пол от богатите и бедните страни нараства и може да се влоши, ако не се вземат мерки за по-добра превенция и лечение на сърдечносъдовите болести и рака, предаде Ройтерс, позовавайки се на доклад на Световната здравна организация.
Проучването на СЗО - едно от първите по рода си, анализиращо причините за смъртността сред по-възрастните жени, показва, че в по-богатите страни смъртните случаи от незаразни болести, и в частност от рак на стомаха, дебелото черво, гърдата и маточната шийка, са намалели съществено през последните десетилетия.
Жените над 50-годишна възраст в страните със средни и ниски доходи живеят по-дълго, но хронични заболявания, сред които диабет, отнемат живота им по-рано в сравнение с връстничките им в богатите страни.
"По този показател "пропастта" между жените в богатите и по-бедните страни става по-голяма.
Трябва да започнем да мислим по-задълбочено как да се справим с проблема.
Случващото се в богатите страни ни навежда на мисълта, че успехът се дължи на по-добрата превенция и лечение", казва д-р Джон Бърд от СЗО.
При жените над 50-годишна възраст незаразните болести, и в частност ракът, сърдечносъдовите заболявания и инсултът, са най-честата причина за смърт, независимо от нивото на икономическо развитие на страната, в която живеят.
Развитите страни се справят по-успешно с проблема - по-малко жени на и над 50-годишна възраст в тях умират от сърдечносъдови болести, инсулт и диабет, отколкото преди 30 години.
"Ситуацията отразява две неща - по-добра превенция и по-добро лечение", обобщава д-р Бърд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!