Близо 53% от мъжете и половината от жените у нас, починали през 2008 г., са умрели от незаразни болести: рак, сърдечносъдови заболявания и инсулт, болести на белите дробове и диабет, сочи доклад на Световната здравна организация (WHO.int).
В мащабното изследване са включени профилите на още 192 държави във връзка с незаразните заболявания в световен мащаб.
СЗО препоръчва усилията на всяко правителство да се съсредоточат за предотвратяване и лечение на тези заболявания.
На среща на високо равнище в Ню Йорк световни лидери ще обсъждат в ООН тенденциите на развитието на незаразните заболявания, както и мерки за ограничаване на смъртността от тях.
Според данните на доклада на СЗО близо 66% от смъртните случаи у нас, причинени от незаразните заболявания, са свързани със
сърдечносъдови проблеми на българите
От рак са починали 17%, от различни видове наранявания и травми - 4%, от диабет - 2%, от респираторни заболявания - 2%.
Като основни причини за този вид смъртност сред българите данните на СЗО отчитат тютюнопушенето - 42% от мъжете и 27% от жените у нас злоупотребяват с тютюна.
Друга причина за смърт, причинена от незаразни болести, е наднорменото тегло - 63% от мъжете и 53% от жените у нас страдат от болести, които са свързани със свръхтегло.
Всеки четвърти българин и всяка трета българка са физически неактивни, сочат данните на СЗО.
Като следствие 52,6% от мъжете и 50% от жените у нас страдат от болести на сърдечносъдовата система.
По данни на НСИ през годината на проучването на СЗО, у нас са починали общо 110 523 души, от които 58 303 мъже и 52 220 жени.
Близо 72 хил. българи са починали от болести, свързани с органите на кръвообращението.
Незаразните болести са най-честата причина за смърт в световен мащаб, като през 2008 г. от такива заболявания са починали повече от 36 млн. души, отчита докладът на СЗО.
Сърдечносъдовите заболявания са причина за 48% от тези смъртни случаи, раковите заболявания - 21%, хроничните респираторни заболявания - 12% и диабет - 3%.
Според данните на СЗО близо 87% от всички смъртни случаи в САЩ се дължат на незаразните болести, като 16 на сто от американците са страстни пушачи, а 43 на сто са физически неактивни.
Този доклад показва къде трябва да съсредоточи усилията си всяко правителство за предотвратяване и лечение на четирите най-големи убийци в световен мащаб:
сърдечносъдовите заболявания, рак, болести на белите дробове и диабет,
казва в доклада д-р Ала Алуан, помощник-генерален директор за незаразни болести и психично здраве на СЗО.
По-бедните държави могат да въведат мерки за превенция и лечение на милиони случаи от рак, сърдечни заболявания, диабет и белодробна болест за едва 1,20 долара на човек годишно, подчертават от Световната здравна организация.
СЗО прогнозира, че разпространението на незаразните болести ще бъде още по-силно през следващите две десетилетия, така че смъртността, породена от тях, би могла да достигне 52 млн. души годишно.
Този тип болести често са възприемани като проблеми на богатите страни, където мазните храни, заседналият начин на живот и високата консумация на тютюн и алкохол са се превърнали в част от нормалния живот на мнозина.
През последните десетилетия обаче такива рискови фактори и заболявания са се превърнали в далеч по-значими в бедни страни, където достъпът до здравни услуги и лекарства е ограничен, а превенцията е слаба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!