Българските пациенти приемат 80% от антибиотиците в домашни условия, едва 20% се поставят в болниците. В западноевропейските страни употребата на антибиотици извън болниците стига до 95%, съобщиха в Министерството на здравеопазването по повод Световния ден на здравето - 7 април, който тази година е под мотото на Световната здравна организация за внимателна употреба на антибиотиците.
Антибиотици трябва да се приемат само по лекарско предписание и след микробиологично изследване, чрез което се установява дали инфекцията е бактериална и от какъв антибиотик може да бъде повлияна, обясни Тодор Кантарджиев - национален консултант по микробиология.
Неправилната употреба на антибиотици е изключително тревожна тенденция в целия свят. Тя води до развиването на резистентност към тези медикаменти, те спират да действат и бактериите продължават развитието си. При развита резистентност лечението е по-продължително, с комбинация на няколко антибиотика и по-скъпо, като може да доведе до сериозни последици.
По резистентност към антибиотиците България е на средно европейско ниво,
в пъти по-ниско от съседни държави, но и у нас се наблюдава тенденция към увеличаване, каза Кантарджиев.
Той отбеляза, че приеманият при самолечение антибиотик може да не повлияе на инфекцията, защото микробите в организма са различни, а също така е възможно да е развита вече резистентност.
Антибиотик помогнал на пациент преди година, сега при друга инфекция може да е неефективен.
Сред рисковите фактори за развитие на резистентност към определени антибиотици са приемане на ниска доза от антибиотика, нерационални курсови (много кратки или прекалено дълги), неправилен прием, назначаване на антибиотик без нужда (при вирусни инфекции).
Антибиотиците са с малка токсичност, но в комбинация с други лекарства могат да бъдат опасни, затова трябва да се предписват само от лекар. Приемани заедно с противозачатъчни средства примерно те обезсилват тяхното действие и може да се стигне до нежелана бременност, посочи националния консултант по микробиология.
Правилното лечение с антибиотици е първо
преди да ги предпишат лекарите да назначат микробиологично изследване,
което обикновено е готово до 3 дни, като през това време предпишат първоначална терапия и след излизане на резултата от микробиологията да преминат към коригираща терапия, обясни Цветан Велинов, ръководител на Националната референтна лаборатория в националния център по заразни и паразитни болести.
Той допълни, че микробиологичните изследвания се покриват от НЗОК.
През миналата година при проверки на Изпълнителна агенция по лекарствата в аптеките са издадени 228 наказателни постановления, от които 157 са били за отпускане на лекарства без рецепта,
наложените глоби за последните две години достигат 680 хил. лева,
съобщи Александър Янков - директор на Изпълнителна агенция по лекарствата.
За да редуцира това явление, ИАЛ започва тематична проверка в аптеките за това дали се дават медикаменти по лекарско предписание без рецепта.
Той допълни, че у нас са разрешени за употреба 61 вида антибиотици, които се продават под 197 търговски имена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!