Онова, което в предни векове е било привилегия на крале и велможи, днес е широко разпространено заболяване - седенето. Човекът обаче не е създаден, за да седи. Недостатъчното движение е сериозен риск за здравето ни.
В началото на своя еволюционен път човекът е бил четириного, което в течение на времето възприема изправения вървеж.
Гръбначният му стълб твърде трудно и лошо се приспособява към тази радикална промяна, затова нарушаването на баланса е съвсем лесно.
Нещо повече, колкото по-малко се движи човек, толкова повече отслабва скелетната мускулатура, която би трябвало да играе ролята на "корсаж" за гърба.
На всичкото отгоре, седейки човек подлага тази мускулатура на продължителни вредни въздействия.
Седим по 14 часа на ден
"Най-глупавото откритие на западната цивилизация е столът" - казва д-р Гюнтер Фогел, антрополог и изследовател на уседналия начин на живот.
Статистически погледнато, всеки западноевропеец разполага с най-малко 50 възможности за присядане на ден - пейки в парка, столове в църквите, театрите, службите и т.н.
И всички те се използват много старателно, в резултата на което средно по 14 часа на ден преминават в седене!
Според оценката на лекарите, седенето междувременно се е превърнало в колективно наказание за цивилизованото човечество.
Какви са
последиците?
80% от всички германски граждани се оплакват от болки в гърба. Всичко това може да се предотврати, ако се засили движението и ако хората се научат поне да седят правилно.
Грешките започват от ранна детска възраст. Главният ортопед на университетската клиника в Хомбург проф. Едуард Шмит казва, че само 17% от учениците седят на подходящи за тях училищни чинове и столове.
Движение, движение и пак движение
А какво помага срещу оплакванията? Движение, движение и пак движение. Децата трябва да бъдат оставени да се движат на воля, включително и когато са седнали.
На хората със "седящи" професии медиците препоръчват така нареченото "динамично" седене, т.е. редовно раздвижване за няколко минути и редуването на седене, стоене и ходене.
Важно е също така, човек да не седи в продължение на часове в една и съща поза, защото това натоварва дисковете на гръбначния стълб.
Особено благоприятно въздействие над двигателния апарат имат специалните програми за раздвижване на гръбначната мускулатура, а също така плуването, аеробиката и разходките сред природата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!