С пирането на цигарите въздейства на психиката поне колкото едно лечение с антидепресанти, съобщава Франс прес. Такива са изводите от изследване, чийто резултати са публикувани днес в британския "Журнал за медицина“.
Според британските учени, които са взели под внимание 26 изследвания по темата, ефектът от спирането на цигарите може да бъде определен като "еднакъв или по-добър от този на антидепресантите, използвани за лечение на състояния на тревожност или резки промени в настроението".
Включените в проучването пушачи са били "средно зависими", на средна възраст 44 години. Те са пушели между 10 и 40 цигари дневно. 48% от тях са били мъже. Те са анкетирани преди опита им да спрат цигарите и след това повторно - в период от шест седмици до шест месеца.
Престаналите да пушат проявявали по-незабележими признаци на депресия, те били по-спокойни, по-малко стресирани и гледали по-позитивно на живота в сравнение с останалите, които продължили да пушат.
Подобрение се забелязвало дори при хора, засегнати от умствени смущения, от момента, в който те преустановили пушенето.
Напротив, никаква промяна в менталното състояние не е била регистрирана при бившите пушачи, върнали се отново към вредния си навик.
Координаторката на изследването Дженма Тейлър от Университета в Бирмингам, изрази надежда, че тези резултати ще помогнат за отхвърлянето на някои фалшиви схващания, според които тютюнът има антистресиращо или релаксиращо въздействие.
"Сравнявайки непушачите и пушачите, може да се заключи, че вторите са по-склонни към умствени смущения от първите", добавя тя.
Тютюнопушенето се свързва със смущения и болести - като рака, сърдечните проблеми или импотентност.
Според данни на Световната здравна организация (СЗО) от юли миналата година тютюнът е причина за смъртта на 6 милиона души годишно, като тази цифра ще нарасне до 8 милиона през 2030.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!