Тв ва, която тежи 140 кг, а диаметърът й е 230 см, показаха на изложба с над 500 експоната в архитектурно-възрожденския комплекс "Дандолови къщи" в Севлиево.
Така започна шестото издание на празника на тиквата, с който Севлиево вече се прочу.
Голямата тиква е отгледана във великотърновското село Мерданя от фермера Иван Големанов. Мъжът разказа, че гледа зеленчуци в стопанството си и използва за тях само екологични торове и продукти.
Още три тикви на изложбата в Севлиево са негови - те тежат между 53 и 83 килограма. Фермерът е решил да ги дари на социалните домове в града и е препоръчал те да бъдат опечени и сервирани с мляко и захар на живеещите там.
Най-дългата тиква, показана в изложбата пък, е 1,70 м (отгледана от Димитър Митев), а най-мъничката е колкото ябълка.
В центъра на Севлиево беше открит и Парк на тиквата,
тъй като градът има амбиции да стане европейска туристическа дестинация с атрактивния си празник.
В парка, върху големи, продълговати тикви, художничка от Горна Оряховица е изрисувала шаржове на български политици.
В подредената кулинарна изложба "Тиквени изкушения" има специалитети като тиква, пълнена с месо, печени тиквени лодки с кайма, десерт от тиква - с мляко, карамел, орехи и бадеми, и др. Традиционният тиквеник, който приготвят в хотел "Севлиево-Плаза", е дълъг над 200 м.
Блюдата, приготвени от севлиевски ресторантьори и кулинари, се продават, а средствата ще бъдат използвани за благотворителност, информираха от общината.
Тиквата е богата на разнообразни витамини и минерали
и се ползва широко в народната медицина, припомня Здраве.бг. Есенният зеленчук съдържа голямо количество каротин, а специално меката част - много витамин D, който засилва жизнената дейност и ускорява растежа на клетките.
Целулозата от тиквите се усвоява лесно дори от отслабнал организъм и затова ястията с тях се препоръчват при лечебно и профилактично хранене.
Тъй като в тиквата има много медни и железни соли и фосфор, които влияят положително на съдържанието на кръвта, тя се препоръчва за профилактика на малокръвието и атеросклерозата.
Тиквата е полезна и при заболявания на черния дроб и бъбреците. Тя отлично регулира храносмилането и благодарение на голямото си съдържание на
пектин, способства за извеждането на лошия холестерол
Тиквата е и добро диуретично средство. Ястията с нея се включват в менюто на болните от хепатит и холецистит, а също на хората с хронични колити и ентероколити в изострен стадий, със заболявания на сърдечно-съдовата система, с остри и хронични нефрити и пиелонефрити.
Тиквата се препоръчва и на бременните - като средство против повръщане. По същата причина тя се употребява и срещу "морска болест".
Тиквеният сок има също успокояващ ефект и подобрява съня, а меката част пък може да се използва за компреси при екземи, изгаряния или обриви.
Семената от тиква се използват в народната медицина като средство против глисти и при спазми, затрудняващи уринирането. В Индия пък с тиква лекуват дори туберкулоза.
За произхода на тиквата все още няма единно мнение. Някои смятат за нейна родина Америка, а други - Китай, където тя е била култивирана в императорския двор.
Севлиево с амбиция да стане "тиквен" град
В града бе открит и Парк на тиквата. Тя е богата на разнообразни витамини и минерали и се ползва широко в народната медицина
14 октомври 2011, 13:28
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!