Парламентът избра д-р Румяна Тодорова за управител на Националната здравноосигурителна каса. Тя ръководеше касата от 2006 до ноември 2009 г.л когато подаде оставка с мотива, че й е оказан политически натиск.
"За" кандидатурата й днес гласуваха 101 народни представители.
Мандатът на д-р Тодорова е до 12 февруари 2015 г.
Кандидатурите за шефското място в НЗОК бяха две – на д-р Румяна Тодорова, сестра на евродепутата от БСП Илияна Йотова, издигната от парламентарната група на БСП, и д-р Динчо Генев, шеф на Асоциацията на лекарите в болничната помощ, предложен от ДПС.
На 4 юли парламентът прекрати предсрочно мандата на шефа на здравната каса Пламен Цеков.
Междувременно ГЕРБ внесе жалба в Конституционния съд срещу отстраняването на Пламен Цеков. Днес КС обяви, че образува дело по жалбата на партията за предсрочното прекратяване мандата на управителя на НЗОК.
Пред народните представители д-р Румяна Тодорова заяви, че първата и най-важната задача пред НЗОК е да се завърши 2013 г.
Тя обясни, че никакъв договор не може да се подпише, докато не стане ясна картината на моментното състояние на Касата.
Според Тодорова прехвърлянето на много дейности от Министерство на здравеопазването към НЗОК е равностойно на бягство от отговорност от страна на държавата.
По Закона за здравето
държавата се задължава да отговаря за онкологията, психичните заболявания, спешната помощ и профилактиката,
като в момента много от тези дейности са прехвърлени към Касата, каза тя. Тодорова смята, че трябва да проведе разговор с представители на пациентските и съсловните организации за резултата от прехвърлянето на тези дейности от МЗ в НЗОК.
Не съм се занимавала с политика, не възнамерявам и да се занимавам,
държа на експертното си ниво и искам да работя като експерт, коментира Румяна Тодорова пред журналисти в парламента, запитана дали е политическо назначение, тъй като сестра й Илияна Йотова е евродепутат.
Сестра ми е с шест години и половина по-млада от мен, расли сме в патриархално семейство, където винаги се зачита мнението на по-големия, обясни Тодорова. Никой не е в състояние да ме накара да взема решение, ако не съм убедена, подчерта Тодорова.
Мисля, че ако исках да стана политик, нямаше да има проблеми, но не искам, коментира Тодорова.
Тя заяви, че
ще бъде направен пълен анализ на лекарствената политика, какво става в болниците
и защо липсват направления.
Много са разнопосочни сигналите, които идват, коментира тя и припомни думите на предишния управител Пламен Цеков, че бюджетът ще стигне. Само че от болниците пристига друга информация, допълни Тодорова.
Интересното е, че направления липсват в определени региони, касите не са си свършили работата, отбеляза Тодорова и допълни, че ще бъде искана информация какво се случва по региони.
Тя посочи, че работата на всеки един от директорите ще бъде разгледана и допълни, че който работи добре, няма защо да бъде сменян. Сега ще започнат конкурсите, изтича срокът за подаване на документи, уточни Тодорова.
Тя припомни, че след края на август трябва да започнат преговори с БЛС.
Остра реакция от ПЕС заради шуробаджанашки назначения
поиска депутатът от ГЕРБ и бивш здравен министър Десислава Атанасова, която припомни, че Тодорова е сестра на евродепутата от левицата Илияна Йотова.
"Ако има връщане на всички дейности обратно от НЗОК към Министерството на здравеопазването, не само българските граждани, които протестират днес, а и всички пациенти с онкологични заболявания също ще са на улицата. Престъпление е да се лишават стотици български граждани от шанс за живот", каза Атанасова.
Тя очаква скоро да започнат и смени на директорите на регионалните здравни каси. Тези от БСП и ДПС трябва да си уредят не само роднините по права линия, но и братовчедите до 9-то коляно, каза бившият здравен министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!