У чени разработиха нов обещаващ метод за борба с маларията, който се състои в това причиняващите заболяването паразити да останат хванати като в капан в заразените от тях
червени кръвни клетки, предаде Ройтерс.
Експериментална ваксина, базирана върху този метод, е осигурила защита на мишки в рамките на 5 изследвания и ще бъде тествана върху лабораторни маймуни след 4 - 6 седмици.
Д-р Джонатан Къртис от болницата Мириам и университета Браун в Роуд Айлънд заяви, че ако резултатите от тестовете с маймуни са удовлетворителни, т.нар . първа фаза на клинични опити с ваксина върху малка група хора може да започне след година и половина.
Като използвали кръвни проби и събрани от д-р Патрик Дъфи и д-р Майкъл Фрайд от Американските национални здравни институти епидемиоложки данни за стотици деца в Танзания, където маларията предизвиква епидемии, учените идентифицирали протеин, от който паразитите се нуждаят, за да се отскубнат от вътрешността на червените кръвни клетки, които са заразили.
След това било установено, че антителата, изпратени от имунната система, за да водят борба с този протеин, кръстен PfSEa-1, успяват да хванат в капан паразитите във вътрешността на червените кръвни клетки, блокирайки развитието на болестта.
Учени от години се опитват да създадат ефикасна ваксина срещу маларията. Според данни на Световната здравна организация болестта ежегодно причинява смъртта на 627 000 души, повечето от които деца в районите в Африка, южно от Сахара.
"Изключително важно е да се разработи ефикасна ваксина срещу маларията", заяви директорът на Американския национален институт по алергии и инфекциозни болести д-р Антъни Фаучи. Той нарече изследването нов различен подход към създаване на ваксина срещу маларията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!