Учени успяха да дешифрират напълно генетичния код на две от най-разпространените онкологични заболявания - ракът на кожата и на белия дроб.
Според тях това откритие ще доведе до революция в борбата с болестта.
Екипът изследователи на "Уелкъм тръст" (Wellcome.ac.uk) твърдят, че генетичните карти не само ще помогнат за откриването на тумори на по-ранен стадий при кръвен анализ, но и ще са в основата на разработването на нови, по-ефикасни лекарства, съобщава Би Би Си.
В изследването участват учени от цял свят, които в момента работят над каталогизирането на гени с мутации в различните органи на човешкото тяло.
Във Великобритания изучават рака на гърдата, в Япония - на черния дроб, в Индия - на гърлото, в Китай - на стомаха, а в САЩ - на мозъка, яйчниците и панкреаса.
По думите на експертите от
Международния консорциум за изучаване на генома на рака (ICGC.org) за завършването на този огромен труд ще са
необходими най-малко пет години и стотици хиляди долари.
Първоначалните данни вече са публикувани в научното списание "Нейчър" (Nature.com).
Веднага, след като каталогизирането приключи, то ще даде своите плодове, убеден е проф. Майкъл Стратън, ръководител на британския екип учени.
"Тези каталози ще променят нашите представи за болестта- за всеки конкретен случай.
Определяйки всички гени на рака, ние ще можем да разработим нови лекарства, въздействащи върху конкретните мутирали гени", казва той.
Също така ще може да бъде разработи метод за анализиране на кръвта, който да открива генетична предразположеност към рак при възрастните здрави хора.
Учените са установили, че ДНК кодът на рака на кожата (меланом) съдържа повече от 30 хил. грешки, почти всички от които се дължат на прекомерно излагане на слънце, пише Би Би Си.
Генетичният код на рака на белия дроб пък има 23 хил. грешки, до голяма степен предизвикани от цигарен дим.
Оттук учените вадят извода, че пушачът си причинява по една мутация за всеки 15 изпушени цигари. Повечето от тези мутации са безвредни, но някои стават причина за развиването на рак, казват те.
Според д-р Питър Кембъл,
който ръководи изследването, "това е като игра на руска рулетка".
Отказвайки цигарите, след време пушачите могат да намалят риска от рак "до
нормални стойности".
Предполага се, че клетките на белия дроб, в които има мутации, с времето биват заместени от нови, без генетични грешки.
От Британския институт за изследване на рака (ICR.ac.uk) приветстват откритието и предполагат, че скоро ще бъде разчетен кодът и на други ракови заболявания.
С разчитането на все повече ракови геноми ще успеем да разберем по-добре какво причинява рака и как се развива, а и ще можем да го предотвратяваме и лекуваме по-успешно, казват от института.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!