М оже би си мислите, че многото часове, прекарани в офиса, могат да са единствено във ваша полза, носейки ви успехи и постижения. Ново изследване на университета в италианския град Падуа обаче показва, че работохолизмът вреди не само на здравето ви, но и на изпълнението на служебните ви задължения, пише в. "Дейли мейл".
Освен растящото психологическо и физическо напрежение на работното място, допълнителните часове труд понижават работоспособността и увеличават случаите на отсъствия от работа поради болест.
Така че, макар и работохолиците да се трудят по-упорито и по-продължително от останалите, напрежението, на което се подлагат, намалява постиженията им, а изтощението, от своя страна, води до повече отсъствия.
Като „работохолици“ са определяни хората, които са вманиачени в своята работа и не могат да преодолеят тази зависимост. Мислите и емоциите им почти винаги са свързани със случващото се на работното място. Те се трудят, дори когато са вкъщи и в свободните си часове. Това обаче означава, че те разполагат с твърде малко време за възстановяване и почивка.
Екипът от учени от университета в Падуа е изследвал 322-ма служители в частна фирма в продължение на 15 месеца. Всеки от тях попълвал въпросници, с които е установявана степента му на работохолизъм. Лекарски наблюдения пък са определяли психофизическото им напрежение. Оценявана е работата на участниците в изследването, отчитани са и отсъствията им от работа.
Изводът на учените е, че след усилената работа трябва да следва период на психическа и физическа почивка и възстановяване. Според тях това е начинът да се осигури оптимално здраве и работоспособност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!