Тютюнопушенето съкращава живота средно със 7 години, сочат изследвания, цитирани от Българското дружество по белодробни болести.
В световен мащаб е доказано, че тютюнопушенето е втори рисков фактор - след нерационалното хранене, на което се дължат над 30% от смъртните случаи при злокачествени заболявания, коментира пред БТА д-р Здравка Валерианова, директор на Специализираната болница по онкология в София и бивш ръководител на Националния раков регистър.
От години ракът на белият дроб е първото по честота заболяване сред мъжете - заема около 20% от всички злокачествени заболявания при силния пол. При жените той се среща при 4% от всички онкоболни.Злокачествените заболявания имат по-особена етиология и протичат по характерен начин. Лечението им зависи от това в какъв стадий ще бъде открито заболяването и доколко е инвазивно, обясни Валерианова.
Ракът на белия дроб е едно от трудно лечимите заболявания не само у нас, но и в световен мащаб. Причината за това са проблемите с ранната диагностика.
Спирането на тютюнопушенето е
най-ефективна първична профилактика
По думите на д-р Валерианова много често болни от рак на белия дроб са лекувани от пневмонии или инфекциозни заболявания, тъй като болестта е диагностицирана късно, когато вече е в напреднала фаза.
Значителни успехи се отбелязват в петгодишната преживяемост при диагноза "рак на белия дроб", ако заболяването се "хване" в ранен стадий и се проведе ефективно лечение със съвременни методи на лекарствена терапия, посочва тя.
Това обаче не се отнася за България, където все още сме длъжници на болните, както по отношение на диагностиката - заболяването се открива твърде късно, така и по отношение на лъчелечението и химеотерапията, допълва лекарят.
Около 3800 нови случаи на рак на белия дроб се откриват у нас всяка година. От тях едва около 300 болни са диагностицирани в ранен стадий и подлежат на оперативно лечение, сочи статистиката.
Освен пушачи от рак на белия дроб обаче
заболяват и хора, които никога през живота си не са пушили
Определени хистологични видове рак на белия дроб като аденокарциномът често се наблюдават при непушачи.
Световната медицина все още не може да обясни какви са причините в тези случаи. Възможно е те да бъдат свързани с наследствената предразположеност или да се дължат на генни аномалии.
Тютюнопушенето е широко разпространено у нас и тясно свързано с рака на белия дроб.
Пушенето е основен рисков фактор не само за тази болест, но и за редица други злокачествени заболявания, както и за заболявания на сърдечно-съдовата система (инфаркти, инсулти) захарен диабет и други социално значими болести.
Според д-р Валерианова българите са
прекалено толерантни към пушачите
България е една от малкото страни членки на ЕС, която позволява да се пуши на обществени места, дори и в болници.
Методите, които се вземат за ограничаване на тютюнопушенето, трябва да бъдат значително по-рестриктивни, смята специалистът.
За да се намали смъртността от злокачествени заболявания Световната здравна организация препоръчва до 2020 г. пушенето в световен мащаб да бъде максимално ограничено.
Икономическият спад заплашва с
увеличение на раковите заболявания в Европа,
сочат здравни експерти, цитирани от Ройтерс.
Броят на смъртните случаи, причинени от рак, намалява в Европа, но превенцията изостава, като новите случаи на заболяване са скочили с близо 20% до 2,5 млн. през 2008 година спрямо 2,1 млн. през 2002 година, съобщи Европейската организация за рака (ECCO).
Проучване, публикувано в нейното списание "Юръпиън Джърнъл ъв кенсър" сочи, че финансовата криза вероятно ще се отрази отрицателно на превантивните мерки по различни начини, включително увеличаване на
излагането на рискови фактори заради промени в работата или начина на живот
"Частните компании и правителствата са склонни да подминат контрола на безопасността на работното място в периодите на икономически трудности," изтъква специалистът по обществено здраве и превентивна медицина от университета във Валенсия Хосе Мартин-Морено.
Той е изследвал данните от проучвания за влиянието на рецесията върху много фактори, свързани с превантивните мерки срещу рака като пушенето, консумацията на алкохол, диетите и упражненията, риска на работното място и проучвания на лекарства.
Мартин-Морено открил, че някои от проучванията са установили слабо намаляване на броя на изпушените цигари, но са много малко доказателствата, че рецесията е накарала някого да се откаже от пушенето.
Според изследванията употребата на алкохол се е увеличила сред безработните и се е
задълбочила по време на икономическата криза
Обществените дарения за проучвания на рака, финансирани от благотворителни организации, ще намалеят, смятат изследователите. Правителствата, както и фармацевтичните компании, вероятно ще съкратят бюджетите си за проучвания и разработки.
Перспективите за заболяване, причинено от излагане на канцерогенни фактори на работното място, също вероятно ще се влошат при трудна икономическа ситуация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!