Но одните представители приеха единодушно на първо четене четири законопроекта за промени в Наказателния кодекс, с които се предвижда инкриминиране на нападенията срещу лекари, предаде Агенция "Фокус".
Законопроектите са аналогични по своето съдържание и с тях се предлага
по-висока степен на закрила на медицинските специалисти
по аналогия на квалифицираните състави, отнасящи се до причиняване на телесни повреди на длъжностно лице, съдия, прокурор, следовател и други.
Новият министър на здравеопазването Таня Андреева заяви по време на дебатите, че е доволна, че в най-кратки срокове промяната ще се случи.
"Моят призив е и към МВР и правораздавателните органи да се спазват тези промени в закона и тяхната работа също да доведе до резултат в най-кратък срок. Безспорно е, не само за българските лекари и медицински специалисти, но и за всеки гражданин, че трябва да има справедливост и правосъдие”, посочи Андреева.
Председателят на Народното събрание Михаил Миков призова да не се прави законодателство по казуси.
Поводът за повдигането на темата за инкриминиране на нападенията срещу лекари бе жестокият побой над медици от Спешна помощ в София през нощта на 24 май.
Пострадали са шофьорът на линейката, лекарят и медицинската сестра.
Екипът е извикан час след полунощ от група младежи в нетрезво състояние, които се събрали на домашен купон за абитуриентски бал.
Според първоначалния сигнал ставало дума за диабетно болна жена, изпаднала в кома, но после уточили, че 15-годишно момиче е прекалило с алкохола.
Линейката пристига точно за шест минути и е посрещната от 20 души, които се нахвърлили върху екипа.
Полицията задържа трима от заподозрените за нападението.
Най-тежко пострадал е лекарят д-р Красимир Йорданов, който има 26-годишен стаж като реаниматор в Спешна помощ и е герой във филма "Последната линейка на София".
Д-р Йорданов не очаква справедливост след жестокия побой.
"За толкова години в тази държава справедливост няма – виновните винаги са свободни", допълни лекарят.
Преди два дни съдът пусна от ареста тримата задържани за побоя над лекарите от Спешна помощ в София и то без каквато и да било мярка за неотклонение, тъй като според съдия Стоян Мадин няма събрани достатъчно доказателства срещу лицата.
Нападението срещу лекарите в София предизвика вълна от недоволство в медицинските среди.
На 27 май лекари от центровете за спешна медицинска помощ в Русе и в Шумен започнаха символичен протест в подкрепа на колегите си от София, които бяха нападнати преди дни по време на дежурство.
"Смятаме, че са необходими законодателни промени, които да инкриминират насилието над лекарите в центровете за спешна медицинска помощ в страната и те да се чувстват сигурни и защитен от закона при изпълнение на служебните си задължения", каза директорът на спешния център в Шумен д-р Илиян Илиев.
Днес продължава символичния протест на пловдивските медици от "Спешна помощ".
Вече четвърти ден служителите от дежурните екипи в областния център и филиалите в региона носят ленти с надпис "Не на насилието", а по дежурните линейки има също такива надписи.
Вчера в отворено писмо до медиите личните лекари подкрепиха колегите си от Спешна помощ в искането за инкриминиране на нападението над медици.
От Сдружението на общопрактикуващите лекари определят зачестилите случаи на саморазправа с медицински специалисти като една от причините да намалява броя на медиците, желаещи да работят в центровете на спешна помощ, в спешните отделения на болниците и като общопрактикуващи лекари.
От Сдружението също настояват за осигуряването на защита на лекарите и техните сътрудници чрез законодателни промени.
Приеха единодушно четири законопроекта за инкриминиране на нападенията над лекари
Законопроектите са аналогични по своето съдържание и с тях се предлага по-висока степен на защита за медицинските специалисти
30 май 2013, 11:41
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!