А встралийски специалисти са открили генетичен "превключвател", който показва дали ракът на гърдата е агресивен и има вероятност да се разпространи, съобщава сайтът "Нюз.ком" (News.com.au).
Откритието на учените от Института за медицински изследвания в Куинсланд може да помогне за поставянето на по-точна диагноза на пациентки с рак на гърдата и за откриването на агресивни тумори, както и в търсенето на нови методи за лечение.
Изследователите са открили специфична РНК (Рибонуклеинова киселина) молекула, която липсва при агресивния рак.
По същество този фрагмент или микроРНК обикновено функционира като "спешна спирачка" в генетичната програма, която се грижи клетките да продължат да се възпроизвеждат нормално.
При инвазивните агресивни тумори обаче тази "спешна спирачка" липсва. Внезапното й отсъствие в раковите тестове може да е ясен показател, че има вероятност туморът да се разпространи.
Открит навреме, ракът на гърдата е напълно лечим.
Броят на заболелите жени в България е над 46 000, а всяка година регистърът се допълва с 3800 нови случая. Близо една пета (18%) от всички починали от рак жени у нас са станали жертва именно на това заболяване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!