Предишни наблюдения също дават повод за подозрения, че растителната отрова намалява интелигентността.
Пестицидът хлорпирифос е много разпространен, припомня БоленЗдрав.
През 2001 г. е забранен за използване в затворени пространства. В селското стопанство обаче продължава широко да се прилага.
Екипът от университета в Колумбия изследвал група от 369 деца, които са били изложени на повишени дози хлорпирифос, полициклични ароматни въглеводороди и цигарен дим от околната среда.
С помощта на магнитен резонанс после били изследвани области в мозъка им, които отговарят за езиковите умения.
При децата с по-висока концентрация на токсичните вещества в кръвта имало промени в гънките, а мозъчната им кора била по-тънка.
Засегнатите места в мозъка отговаряли за концентрацията, езика, социалните умения, емоциите и контрола върху импулсите.
Според по-старо проучване деца на майки, които като бременни са имали по-близък контакт с пестицида хлорпирифос, получават средно няколко точки по-малко на тестовете за интелигентност.
Освен това някои хора имат гени, които по-трудно разграждат органофосфатите.
Хлорпирифос действа токсично на невроните, като така успява да унищожи инсектите. Пестицидът блокира предаването на сигнали между невроните и мускулните клетки. Подобно е действието му и при хората.
Въпреки това той е широко разпространен в селското стопанство в ЕС, тъй като се смята, че ако не бъде превишена максимално допустимата доза от 0,1 мг на килограм тегло, няма непосредствена опасност за здравето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!