Ду утатите решиха да прекратят предсрочно мандата на управителя на НЗОК д-р Пламен Цеков, предаде Агенция "Фокус".
Прекратяването стана след гласуване на решение. Гласуваха 104 народни представители, като всички бяха за прекратяването на мандата на Пламен Цеков.
Дебатите в пленарна зала продължиха повече от два часа и половина.
Според закона за здравното осигуряване управителят на НЗОК се избира от Народното събрание. Той се освобождава предсрочно също с решение на Народното събрание при "системно нарушаване на неговите задължения, неизпълнение на решение на надзорния съвет или извършване или допускане извършването от други лица на груби или системни нарушения на задължителното здравно осигуряване". Предложението за отстраняването на Цеков е на депутати от БСП, начело със зам.-председателя на парламента Мая Манолова.
"Диалогът в НЗОК е тежко нарушен, редица решения се вземат едностранно от касата, Цеков ощети интересите на българските граждани и лекарските екипи, бюджетите на болниците са орязани драстично, нееднократно от лекарското съсловие протестираха срещу водената политика от касата", заяви "червеният" депутат Емил Райнов по време на дебатите за предсрочното прекратяване мандата на шефа на НЗОК.
"Пламен Цеков като управител на касата е обещал да вземе мерки за преодоляване на преразхода, но не е направил това. Над 300 млн. лв. от парите на касата се изразходват неефективно. Къде е контролът и кой е отговорен за това", запита депутатът от парламентарната трибуна.
Райнов призова да се прекрати мандата на управителя на НЗОК Пламен Цеков, за да започне оздравяване на системата.
"Д-р Цеков, вие днес нямате проблем със здравната комисия, имате проблем с
Министерството на здравеопазването, с БЛС, с пациентските организации,
асоциациите на болниците, заради лоша комуникация, отказ от диалог",
заяви председателят на здравната комисия в парламента Нигяр Джафер.
"Имаме системно нарушение в принципите на Закона за здравното осигуряване.
Методиката,
прехвърлянето на дейности наруши правата на пациентите за навременен и
качествен достъп до здравеопазване", каза още тя. В интерес на системата на здравеопазването е прекратяване на мандата на управителя на НЗОК Пламен Цеков, категорична бе Джафер.
Зам.-председателят
на парламента Мая Манолова заяви по време на дебатите в парламента, че
Цеков не управлява разумно нашите пари.
"Става дума за сума от
над 3 млрд. лв., които не са негови лични средства, той не ги управлява в
интерес на лекарите и пациентите, за да може да бъде изпълнена
основната цел на националното здравно осигуряване - гарантиране на
свободен достъп на осигурените лица до медицинска помощ", каза Манолова.
Пламен
Цеков се е докарал до там, че никой не иска да работи с него, нито
лекарските, нито съсловните и пациентските организации, нито депутати,
нито министри, нито здравната комисия в НС, нито МЗ, категорична е
Манолова.
Този ваш инат да не си подадете оставката, когато
едва ли не цялата държава ви я иска, означава, че вие имате мисия - да
докарате здравната система до фалит,
обърна се депутатът към управителя на НЗОК.
"Няма доказателства, че съм нарушавал законите. Идеално разбирам ситуацията. Ясно ми е, че ние трудно можем да намерим общ език", каза управителят на НЗОК Пламен Цеков в парламента.
"Никога системата не е имала в средата на годината 100% разплащане. Средният доход на един фамилен лекар се е увеличил със 100 лева", посочи той.
"Към настоящия момент бюджетът на НЗОК е балансиран и стабилен. Министерството на финансите ни наблюдава и е напълно наясно с движението с нашите разходни пера. През май проведохме среща в МФ. Отчете се, че спрямо предходни години ние се движим с 2%", каза Цеков.
Единствената съсловна организация, която е поискала моята оставка, е БЛС, каза Цеков.
"Управлявал съм НЗОК така, че като изляза да не се срамувам", категоричен е той.
"Ако на мен ми иска оставката БЛС, то вие се вслушайте в гласа на хората, които искат вашата оставка", продължи д-р Цеков.
Още при влизането си в парламента Цеков коментира пред журналисти, че поисканата му оставка има политически характер: "Ако искаш да направиш политическа промяна, направи я с достойнство", заяви той.
По-рано днес в сутрешния блок на Нова телевизия здравният министър Таня Андреева отрече поисканата оставка на шефа на НЗОК да е свързана с политически отношения.
На въпрос какви проблеми е видяла в Здравната каса и защо иска оставката на д-р Пламен Цеков, тя каза, че искането за оставка не е тръгнало от нея, а от Българския лекарски съюз. "Те казаха, че не могат да работят с него и че мнението на съсловните организации не се зачита", отговори министърът.
По думите й никога Здравната каса не е работила толкова непрозрачно
– не се знае как се изразходват парите.
"Моето безпокойство е, че Касата е на червено и няма да може да разплати с лечебните заведения", аргументира се д-р Андреева.
На въпрос дали отказва да говори със здравният министър, Пламен Цеков отговори пред журналисти, че това са "пълни измишльотини":
"Аз нямам проблем да разговарям, с когото и да било. Аз нямам личностни причини да не разговарям, аз съм професионалист и искам да разговарям професионално. Ние не сме тук, за да се обичаме и да се прегръщаме, ние трябва да работим".
Пациентски организации, Българският лекарски съюз (БЛС) и Българският зъболекарски съюз (БЗС) се обявиха против председателя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Пламен Цеков. Според тях институцията се управлява непрозрачно и в липса на диалог.
Според Пламен Таушанов, който е член на Надзорния съвет на НЗОК и председател на УС на Българската асоциация за закрила на пациентите (БАЗП), от 6 приети от Надзорния съвет на касата в края на миналата година методики, по-късно част от тях са показали своите дефекти. Сред тях са тези за финансиране на лечебните заведения, за медицински изделия и т.н. Според него деформациите са станали видни още в началото на тази година и заради това няколко заседания на надзора дори са пропаднали.
В началото на тази година лекарите протестираха пред НЗОК срещу оставането на д-р Цеков на поста заради наложените лимити в болниците и орязаните направления на личните лекари.
До 12.00 часа на 8 юли е срокът за внасяне на предложения за нов управител
на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/, реши парламентът. Депутатите приеха процедурни правила за издигане на кандидатури, изслушване на кандидатите и избор на управител на НЗОК.
От няколко седмици се говори, че Румяна Тодорова ще е новият управител на НЗОК. Преди няколко години тя си подаде оставката като управител на Здравната каса, защото не беше приет отчетът за дейността и за изпълнението на бюджета на касата.
Това каза вчера бившият здравен министър и депутат от ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова във връзка с искането на оставка на управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Пламен Цеков.
---
Депутатът Пламен Цеков от ГЕРБ стана управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) в края на март 2012 г. Решението бе гласувано от парламента със 115 гласа "за", 2 "против" и 13 въздържали се.
Пламен Цеков зае поста на Нели Нешева, която подаде оставка след скандала с раздадените в Касата бонуси.
Мандатът на 12-ия управител на НЗОК трябваше да приключи на 12 февруари 2015 г.
Пламен Георгиев Цеков е роден на 14 март 1964 г. в град Лом. Завършва висше образование в Медицинска академия – Плевен, специалност хирургия. Бил е управител на МБАЛ „Свети Николай Чудотворец“ в Лом. Семеен, с три деца.
Освободиха шефа на НЗОК Пламен Цеков
104 народни представители гласуваха за предсрочното прекратяване мандата на управителя на Здравната каса
4 юли 2013, 12:04
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!