В мрежата напоследък набират популярност органичните слънцезащитни средства, които не съдържат токсични компоненти. Някои хора съветват да се нанасят на кожата кокосово масло и пчелен восък. Медиците обаче се отнасят скептично към тези продукти, съобщи в. "Дейли Мейл".
Положението се усложнява от изследвания, в които се твърди, че продукти като морковеното масло и маслото от семки на малини съдържали природни защитни фактори до SPF50.
На практика се оказва, че слънцезащитните средства, приготвени у дома или в малки компании, не минават тестовете. Тоест няма точни данни за нивото на SPF.
Известно е, че слънчевите изгаряния са опасни и могат да предизвикат рак на кожата. Дори в натуралните продукти да има съставки, предпазващи от слънцето, няма гаранция, че те ще са стабилни на кожата или в бутилка.
Възниква и въпросът за концентрацията.
Ако човек не иска да използва химически слънцезащитни продукти, той просто не бива да се излага на силните слънчеви лъчи - от 11.00 до 15.00 часа, съветват специалистите.
Хората, които се излагат пряко на слънчева светлина без защитен продукт, рискуват да се разболеят от рак, заявява дерматологът д-р Дейвид Фентън от Лондон.
"Всеки, който залага на органично и приготвено у дома кремче, увеличава сам риска си от развитие на меланома“, твърди още специалистът.
Д-р Марвин Патерсън, който е собственик на козметични клиники в Лондон и Южна Англия, също предупреждава, че употребата на домашно приготвени слънцезащитни кремове е опасен за здравето.
"Това е като руска рулетка – не се знае какъв е истинският ефект от съставките, а факторът няма как да бъде измерен. Използването на тези продукти е доста опасно“, казва и д-р Патерсън, цитиран от "Дейли мейл".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!