Ка айски учени са потвърдили за пръв път, че новият щам H7N9 на птичия грип, отнел живота на 23 души в Китай, се предава от птици на хора, съобщи Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. "Лансет".
Щамът H7N9, проявил се за пръв път през март, зарази 109 души в Китай. Преди броени дни Световната здравна организация (СЗО) потвърди, че той е "един от най-смъртоносните" грипни вируси досега и се предава по-лесно от друг щам на птичия грип - H5N1, отнел живота на стотици души по света след проявата си през 2003 г.
Настоящото проучване на специалисти от Хонконгския университет разкрива, че
източник на заразата са пазарите за живи птици.
Това според тях означава, че контролирането на болестта на тези места и при птиците трябва да бъде приоритет.
"Агресивната намеса за блокиране на по-нататъшното предаване на вируса от животно на човек на пазарите за живи птици трябва сериозно да се обмисли", пишат изследователите в сп. "Лансет".
Авторите допълват, че временното затваряне на пазарите и мерките за наблюдение, унищожаване, биосигурност и отделяне на различните видове птици също са необходимост, за да се попречи на вируса да еволюира в пандемичен агент.
"Данните от изследването ни показват, че
става въпрос за пряко предаване на вируса от птици на хора
и следователно овладяването на човешките инфекции ще зависи от контрола над епидемията сред птиците", пишат още учените от Хонконгския университет.
Откритието не означава, че всички случаи на човешки инфекции идват от птици, но потвърждава птиците като източник на зараза.
По-рано СЗО съобщи, че 40 процента от заразените с H7N9 хора не са имали контакт с птици.
Възможно е други т.нар. "резервоари" на вируса да циркулират в други видове птици или животни - нещо, което се опитват да изяснят изследователите в Китай.
За целите на проучването си специалистите от Хонконгския университет са анализирали данни за четирима пациенти от източната китайска провинция Чжъцзян. Всички те са имали контакт с птици - или чрез работата си, или при посещение на пазари за живи птици.
С цел да открият дали вирусът се е предал от птици на хора, специалистите са взели проби от 20 пилета, четири пъдпъдъка, пет гълъба и 57 патици от шестте пазара, които вероятно са били посетени от пациентите.
Положителни са се оказали пробите на част от гълъбите и пилетата, но не и на пъдпъдъците и патиците.
След като са анализирали генетичния състав на H7N9 в проба от един от пациентите и са го сравнили с този в проба от една от птиците, изследователи са открили сходства, които са ги навели на мисълта, че вирусът се предава директно от птици на хора.
Учените освен това са анализирали данни за над 300 души, които са били в контакт с четиримата пациенти и са установили, че никой от тях не е проявил симптоми на инфекция с H7N9 в рамките на 14 дни след началото на наблюдението. Това показва, че
на този етап вирусът не е в състояние да се предава между хора.
Направеният по-рано генетичен анализ обаче разкри, че H7N9 вече е придобил някои генни мутации, които го адаптират към по-лесно предаване на бозайници.
Тази способност на вируса увеличава опасността някой ден той да причини човешка пандемия, напомнят изследователите.
"По-нататъшната адаптация на вируса може да доведе до инфекции с по-леки симптоми и по-ефикасно предаване от човек на човек", допълват учените.
Първият случай на заразяване с новия щам на птичия грип в Китай бе регистриран в началото на годината, като специалистите смятаха, че той не се предава толкова лесно на хората, като щама H5N1, който причини смъртта на около 400 души в азиатската страна.
Преди два дни обаче се появи
първи случай на човек, заразен с новия птичи грип, извън Китай
- в Тайван, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, като се позоваха на здравните власти.
53-годишният мъж бил настанен в болница, три дни след като се върнал от посещение в Китай. Той е в тежко състояние.
Вирусът все още еволюира, което усложнява задачата на учените да прогнозират колко опасен може да стане, предаде Ройтерс.
Новият вирус на птичия грип се предава от птици на хора
Опасният H7N9 вече е придобил някои генни мутации, които го адаптират към по-лесно предаване на бозайници
26 април 2013, 18:03
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!