Бт тански експерти по репродуктивна медицина са разработили нова техника, която улеснява подбора на най-ниско рисковите ембриони за оплождане ин витро, предаде Ройтерс.
Учените определят новата технология като "най-вълнуващото развитие в битката със стерилитета от 30 години насам", допълва "Дейли мейл".
Техниката позволява да бъдат правени хиляди моментни снимки на развиващи се ембриони, за да бъдат избрани онези от тях, които
имат най-голям шанс да се имплантират успешно и от тях да се родят здрави бебета.
На брифинг в Лондон преди публикуването на изследването в сп. "Репродуктивна биомедицина" (Reproductive BioMedicine Online) експертите са съобщили, че вече използват техниката за селекция на "нискорискови" ембриони с най-малка вероятност за хромозомни аномалии, които могат да попречат на развитието им.
Специалистите обясняват, че благодарение на техниката
шансовете за успешно живо раждане след оплождане ин витро се увеличават с 56%
в сравнение със стандартния метод за подбор на ембриони, изследвани под микроскоп.
Учените, които стоят зад разработването на метода, твърдят, че той може да намали риска от спонтанно прекъсване на бременността и да спести на двойките разочарованието, когато инвитро процедурата не се окаже успешна от първия път.
"Работя в тази сфера от 35 години и мога да кажа, че това вероятно е най-вълнуващата и значима разработка, която ще е от полза за всички пациенти, прибягващи до методите ин витро", казва Саймън Фишъл от клиниката "Кер Фертилити" (CARE Fertility), където е разработена техниката.
Независими учени приветстват постижението като съществен напредък, но отбелязват, че е необходимо да бъдат извършени пълни рандомизирани контролирани изпитания - златен стандарт в медицината, преди новата техника да залегне в масовата практика.
Уловката? Използването на този нов метод добавя още 750 паунда към сметката ви.
Нова технология увеличава многократно шанса за успешна инвитро процедура
Методът позволява да бъдат правени хиляди моментни снимки на развиващи се ембриони, за да бъдат избрани онези от тях, които имат най-голям шанс да се имплантират успешно
18 май 2013, 22:52
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!