Гн на терапия чрез генно модифициране на имунни клетки доведе до ремисия малка група пациенти, засегнати от агресивна форма на левкемия, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес.
Петима пациенти на възраст между 23 и 66 години, засегнати от остра лимфобластна левкемия, бяха доведени до бърза и пълна ремисия, след като в организма на всеки от тях били вкарани генно модифицирани лимфоцити, произхождащи от собствената им
имунна система.
Лечението унищожи раковите клетки, които се бяха появили отново след химиотерапията,
поясниха лекари от мемориалната болница "Слоун Кетъринг" в Ню Йорк.
Ремисията позволила у четирима пациенти да бъде присаден костен мозък - ефикасно, но трудно поносимо лечение срещу този вид левкемия, ако пациентът е в напреднал стадий на болестта.
У петия пациент левкемията се появила отново три месеца след генната терапия, здравословното му състояние се влошило и затова не било пристъпено към трансплантация на костен мозък.
Малко по-късно пациентът умрял.
Един от другите четирима пациенти също умрял от белодробна емболия, но останалите трима са в ремисия.
Технологията се изразява в отнемане на Т-лимфоцити от кръвта на пациентите, за да бъдат генно модифицирани с помощта на вирус и снабдени с молекулярен рецептор, който позволява да се атакуват раковите клетки.
Резултатите от изследването са публикувани в журнала "Сайънс Транслейшънъл Медисин" (Science Translational Medicine).
Нова генна терапия срещу левкемия дава големи надежди
Лечението представлява вкарване на генно модифицирани лимфоцити, произхождащи от собствената имунна система на пациентите
22 март 2013, 20:20
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!