Той казва, че абсурдната ситуация е започнала с грешка в парламента и неосъзнаване на проблема и е продължила с манипулации от страна на директора на Изпълнителната агенция по лекарствата.
Забраната ще нанесе много сериозен удар върху аптеките.
Пазарът на тези продукти не е много голям - около 50 млн. лв. Проблемът обаче е, че продажбата им е обвързана с други стоки за деца - биберони, бебешка козметика, памперси, хранителни добавки. Когато майките спрат да влизат в аптеките за млеката, ще загубим и този пазар, който е в пъти по-голям и наистина е значим за нас, твърди Николай Костов.
Според него забраната ще затрудни и майките с деца. Проблемът е особено голям при адаптираните млека, защото досега 60% от тях са се продавали в аптеките. "Това са проблемни, специфични храни. Те са по лекарско предписание и поне първите рецепти трябва задължително да се изпълняват в аптеките и да се консултират с фармацевт", отбелязва председателят на асоциацията.
Според него
нарочно или от некомпетентност, но депутатите са били заблудени
и в крайна сметка се получил този абсурден текст, който няма аналог в Европейския съюз - в нито една страна няма подобна забрана.
След като подчертава, че абсурдите в лекарствената политика са цял списък, Николай Костов заявява: "Не знам дали е нарочно, но поставянето на пречки пред аптеките започва да става система. Ако проследите дискусиите назад във времето, ще видите, че същите хора преди години се опитаха да забранят и продажбата на хранителните добавки."
Председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки напомня, че през последните две години са били направени много стъпки, които навредиха на аптечния пазар. Една от най-сериозните е разрешението всички лекарства без рецепта да могат да се продават в дрогериите - над 1000 продукта.
Това е поредният абсурд, защото наистина в другите европейски държави лекарства без лекарско предписание могат да се търгуват извън аптеките, но те са в силно стеснен списък. В него не влизат лекарства за кърмачета, за малки деца, сиропи и такива продукти, които изискват специален режим на съхранение.
Всичко е много добре прецизирано дори в страните с най-либерален режим като Англия и САЩ. Списъците обикновено не надхвърлят 200 продукта, като се има предвид, че номенклатурата в тези страни е в пъти по-голяма от българската. Всичко това показва, че в действията през последните години има логика и аптеките умишлено са докарани до едно много тежко икономическо положение, посочва Костов.
В отговор на въпроса
очакват ли се фалити на аптеки
той обяснява: "Преди няколко дни излезе нова наредба на здравното министерство, която нанесе поредния удар върху дейността ни. Според нея аптеките няма да могат да си начисляват абсолютно никакви надценки при продажбата на медикаменти, които се покриват изцяло от здравната каса.
Това означава, че ще ги продаваме на цената, на която ги купуваме - без 1 стотинка надценка. Мисля, че това е антипазарна мярка. Преди месец направихме един разбор на икономическото състояние на аптеките според данните, които получихме от анализаторската компания IMS Health и установихме, че положението никак не е розово.
По данни на IMS в София от 1150 аптеки към края на октомври през февруари реално са развивали дейност едва 865. Общо в страната аптеките са 3700, от които 500 правят само 5% от пазара и до края на годината вероятно ще затворят.
Всъщност аз вече назначих на работа няколко колеги, които се отказаха от собствен бизнес. Почти всяка седмица ми предлагат и аптеки за купуване. Това стана честа практика в София..."
Николай Костов обяснява
как се формира цената на лекарствата в България:
"Лекарствата у нас са едни от най-евтини в ЕС, но върху тях се слага 20% ДДС, докато в повечето страни в Европа този процент е значително по-нисък. Така крайната цена става по-висока, отколкото в Румъния и Гърция например.
Нашето мнение е, че ДДС трябва да се намали особено за лекарствата, които се плащат с обществени средства. Неразумно е държавата сама да си взима данък. Относно лекарствата за свободна продажба въпросът наистина е дискусионен, защото ще паднат приходите в бюджета. С голяма лекота обаче може да се направи отстъпка за лекарствата, плащани от публичните фондове."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!