Д ори и да са прехвърлили 60-те, за хората не е късно да започнат да тренират, за да си осигурят добро здраве на старини, съобщават Франс прес и Би Би Си, позовавайки се на резултатите от британско изследване.
Авторите му от лондонския Юнивърсити колидж са анализирали данните за 3500 души на средна възраст 64 години, наблюдавани в продължение на осем години.
Изследователите са установили, че за онези от тях, които са били умерено или интензивно активни физически, вероятността да бъдат квалифицирани като "остаряващи в добро здраве" е седем пъти по-голяма.
За индивидите, започнали по-късно да тренират, шансът да останат здрави с напредването на възрастта е три пъти по-голям.
Доброто здраве в по-късна възраст се дефинира с отсъствието на сериозни хронични умствени и физически заболявания.
В края на 8-годишния период на изследването една пета от участниците са квалифицирани като "остаряващи в добро здраве".
Групата е включвала както индивиди, които винаги са поддържали добра физическа активност, така и "новобранци" в тренировките.
В тази категория са попаднали малцина, които са водили заседнал начин на живот.
Специалистите напомнят, че физическата активност е свързана с понижен риск от сърдечносъдови болести, инсулт, болест на Алцхаймер и депресия.
Идеалният вариант е хората да са активни физически през целия им живот, но полза за здравето има дори човек да започне да тренира по-късно.
Ръководителят на изследването д-р Марк Хеймър напомня, че тренировка не означава непременно потене в залата за фитнес или бягане - дейности като градинарство или разходка също "се броят".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!