Консумирането на всякакъв вид храна преди лягане може да привлече повече сънища, тъй като късните похапвания ускоряват метаболизма в тялото и повишават температурата, обяснява доктор Чарлс Бае - специалист от клиниката за проблеми със съня в Кливланд.
По-бързият метаболизъм и по-високата температура водят до по-активна мозъчна дейност и провокират повече бързи движения на очите по време на сън.
На всеки 90 минути хората изпадат в т.нар. етап на бързо движение на очите (БДО), тъй като преминават през различни фази на съня.
По време на БДО хората сънуват най-много и мозъкът става най-активен.
Кошмарите могат да бъдат сънувани само по време на БДО.
Въпреки че кошмарите са просто сънища, които обаче носят негативни емоции, те могат да събудят спящия човек с чувство на безпокойство.
Това е една от причините кошмарите да се помнят по-лесно от приятните сънища.
"Ако нашите тела работят здраво, за да храносмилат тежка или пикантна храна, това оказва влияние върху продължителността на съня. Обикновено съветваме пациентите си да избягват консумацията на такива храни два-три часа преди лягане", твърди специалистът Лиса Медали. Колкото по-често изпадаме в етапа на БДО по време на сън, толкова е по-вероятно мозъкът ни да възпроизведе кошмари.
Следващият път отново помислете дали да сложите чили във вечерята си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!