Затлъстяването на населението в световен мащаб би могло да има същия ефект върху планетата, като например увеличението на населението на Земята с още 1 млрд. жители, изчислиха учени от от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина, цитирани от Би Би Си.
Сред друг от основните изводи на изследването им, публикувано в научното списание "Пъблик хелт", е, че най-затлъстялата нация на планетата е американската.
Макар че само 6% от световното население живее в САЩ, американците са над 1/3 от затлъстелите в световен мащаб.
Учените са изчислили, че хората на Земята тежат 287 млн. тона
15 млн. тона от тях се падат на наднорменото тегло, а излишните килограми поради по-тежката форма - затлъстяване, са 3,5 млн. тона.
Изследователите са използвали данни на Световната здравна организация от 2005 г.
Според техните сметки средният жител на планетата тежи средно 62 кг. Огромни са разликите обаче, ако тази стойност се разгледа по региони: например хората
в Северна Америка средно тежат 80,7 кг, докато а Азия са 57,7 кг
Учените отбелязват, че в Азия живеят 61% от хората на нашата планета, но азиатците са само 13% от затлъстелите.
"Когато мислим за устойчиво развитие и екология, обикновено се вторачваме в данните за населението. Всъщност важно е не колко гърла се хранят, а колко тежат хората", обяснява проф. Йън Робъртс, един от авторите на изследването.
Ако всички бяха толкова тежки, колкото в САЩ, това щеше да има доста сериозни последствия за планетата, съизмерими с тези на допълнителни 1 млрд. души
Често сочим с пръст бедните африкански жени, които раждат по много деца, но трябва да помислим и за затлъстяването - става дума за едно и също нещо: достигането на границите на възможностите на планетата, обяснява професорът.
Сред десетте най-затлъстели страни са Катар, Кувейт, Египет и Хърватия. На другия полюс са страни като Еритрея, Виетнам и Етиопия.
Учените обаче подчертават, че
бедността не е единственият фактор за теглото на дадена нация
За пример дават Япония: въпреки че са богати, японците са доста слаби.
Друг значим фактор е и редовното движение.
Голяма е ролята на навика навсякъде да се ходи с кола, казва проф. Робъртс. Особено ако едновременно с това човек не внимава какво и колко яде.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!