Пикът на грипа у нас се очаква през януари, коментира в интервю за БТА д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.
"Епидемия се прогнозира предимно на базата на статистически данни. Това не може да бъде пълна гаранция, защото сме били свидетели и на много ранни епидемии - най-ранната в България е била през октомври, а най-късната - през април.
Масово грипната вълна обхваща Европа края на декември и обикновено тръгва от западните й части.
Към края на януари разгарът на грипа е в България",
обяснява д-р Кунчев.
Тази година очакваме познатия грипен щам "Виктория", който смятаме, че ще се развие по класическия начин, знаем тежестта на засягане и не очакваме никакви изненади, успокоява той.
Специалистът казва още, че освен грипния щам "Виктория" продължава да има и паралелна циркулация на щама "Калифорния", но във все по-малка степен, защото той е вече трета година в Европа.
Попитан как се предвижда движението на грипната вълна д-р Кунчев подчертава, че не може напълно да се предвиди.
"Като цяло след зимния сезон в Южното полукълбо постепенно се прехвърля в Северното, когато паднат температурите. Обикновено в Северна Америка са малко по-ранни проявите на грипа.
И в момента е така - Португалия показва най-висок процент на положителни грипни проби, независимо че към момента са малко. Веднъж започнала, грипната вълна много бързо обхваща континента, защото става дума за лесно предавано респираторно заболяване.
В рамките на две-три седмици грипът обхваща цяла Европа", обяснява д-р Кунчев.
"По време на самата грипна епидемия заболяването има доста
типична клинична картина и трудно може да се сбърка,
още повече че съответният грипен щам доминира над всички останали и по време на епидемия над 90% от случаите са предизвикани само от този щам.
Клиничната картина включва рязко начало, висока температура, силна отпадналост, много силно подчертано главоболие и болка по мускулите.
Обикновено болният наистина не може да продължи да изпълнява ежедневните си задължения за разлика от другите респираторни инфекции, при които много рядко се стига до ползване на отпуск по болест.
При грипа няма толкова подчертана хрема, много рядко има запушен нос с кихане и кашлица. Тези оплаквания се появяват на по-късен етап. Интоксикацията от грипния вирус влияе на различни органи и системи и затова общото състояние на пациента е много по-отпуснато и наистина се нуждае от 5-6 дни домашно лечение", обяснява д-р Кунчев.
Попитан каква е причината, поради която поради която някои хора не се разболяват от грип, експертът отговаря, че това може да се дължи на добър имунитет или на предварителна среща с причинителя и е изграден специфичен имунитет.
Няма обаче такова заразно заболяване със 100% индекс. Има с много висок - морбили, ако не си боледувал и около теб има болен, вероятността да се заразиш е 80-90%, но въпреки това има хора, които за момента имат имунитет и не се разболяват, казва държавният здравен инспектор.
Имунитет срещу грип не може да се изгради, но има кръстосан имунитет -
когато грипният вирус е сравнително близък с други, с които човек се е "срещал" и затова болестта се преодолява много по-леко, дори и без симптоми.
В лечението на грип не се прилага антибиотик. Ако няма никакви прояви на бактериална инфекция, взимането на антибиотик само може да утежни положението, казва д-р Кунчев.
По думите му приемането на антибиотик като застраховка е излишно, освен това ще доведе и до дисбактериоза, от която после пациентът трябва да се възстанови.
Ако все пак има сигурни данни за насложена бактериална инфекция, може да се даде антибиотик, но това при грипните заболявания не е толкова често срещано, допълва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!