Учените са открили, че оптимистите имат по-високи нива на растителни съединения, наречени каротеноиди, в кръвта.
Каротеноидът е бетакаротин – пигмент, който се открива в големи количества в оранжевите плодове и зелените зеленчуци (като спанака).
Предишно изследване показва, че високото съдържание на антиоксиданти в кръвта е маркер за добро здраве. Каротеноидите спадат именно към групата на антиоксидантите.
Те пречат на другите молекули в тялото да произвеждат свободни радикали, които могат да увредят клетките и да улеснят разболяването.
"Оказва се, че оптимистите имат по-високи нива на каротеноиди (като бетакаротина) в кръвта", твърди главният автор на изследването Джулия Боем от департамента Публично здраве, Харвард.
"Това е първо по рода си изследване, което установява връзка между оптимизма и нивата на каротеноидите", продължава специалистът, цитиран от "Дейли Мейл".
Една от теориите е, че антиоксидантите може да имат антистресов ефект.
Учените от Харвард са изследвали почти 1000 американци за съдържанието на девет антиоксиданта в кръвта, сред които бетакаротин и витамин Е. Те са оценили и оптимизма на участниците с въпросник за отношението им към живота.
Резултатите показват, че по-оптимистичните хора имат до 13 процента повече каротеноиди в кръвта.
Освен това хората, които ядат по-малко от две порции плодове и зеленчуци, са значително по-малко оптимистично настроени от тези, които включват три порции в дневния си режим.
Връзка между витамин Е - антиоксидант, на който са богати ядките, слънчогледът и олиото, и оптимизма изследването не показва.
Въпреки че не се знае точно колко плодове и зеленчуци трябва да консумираме, за да сме здрави, те съдържат химикали, наречени антиоксиданти, които могат да намалят нивото на стрес.
"Мислим, че сме по следите на нещо наистина важно", заяви професор Андрю Осуалд.
"Не знаем какво точно има в плодовете и зеленчуците, което да влияе по този начин на хората. Знаем само, че те са носители на много антиоксиданти, които ни защитават тялото ни от външни атаки. Но как това нещо повлиява на мозъка и емоциите ни... изследователите все още нямат никаква идея", продължава специалистът.
Изследване, проведено през 2009-та година и обхванало 100 000 американски жени, установи, че оптимистите живеят по-дълго и са по-здрави.
Изводът: хапвайте повече плодове и зеленчуци, за да бъдете още по-големи оптимисти, да сте по-здрави и да живеете по-дълъг живот.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!