Лален, който се смята за бащата на модерното фитнес движение, си отиде след кратко боледуване от пневмония в дома си в Моро Бей, Калифорния.
66-годишната му дъщеря Ивон Лален съобщи, че той е останал активен допреди няколко месеца.
Джак се е упражнявал по два часа на ден, като обикновено това е включвало 90 минути занимания с тежести и 30 минути плуване. Програмата се е променяла на всеки 30 дни.
Забележителното е, че гуруто продължаваше да е фитнес икона и да проповядва физическа активност, суровоядство и чист начин на живот много след като повечето му живи съвременници вече бяха приковани на легло. Той е споделял полушеговито-полусериозно, че
не може да си позволи да умре, тъй като това ще съсипе имиджа му
Лален съветваше млади депресирани звезди като Бритни Спиърс, преминаващи през трудни моменти физически и психически, да развият у себе си чувство на гордост и дисциплина и да внимават какво слагат в тялото си - или по думите му "да наливат правилното гориво в машината".
Той обаче винаги е препоръчвал физическото възпитание да започва още от ранна възраст.
Нисичкият Джак, роден през 1914 г., до 15-годишна възраст също не обръщал внимание на здравето и формата си, а покрай родителите си - френски имигранти, бил свикнал на храна с много захар и нишесте.
Животът му обаче започнал да се обръща, след като чул лекция за ползите от здравословното хранене.
Оттогава Лален посветил живота си на суровоядството, а запазената му марка са две хранения на ден без никакви закуски и десерти. И разбира се - безкомпромисен фитнес.
Той започва да тренира с тежести - тогава рядкост, и през 1936 г. отваря първия модерен здравен клуб в Оукланд, Калифорния, който съчетава салон за упражнения, сок бар и магазин за здравословна храна. През годините открива десетки студия на свое име.
Лален често си е спомнял как мнозина го смятали за шарлатан и вярвали, че тежестите причиняват инфаркт и загуба на либидото. Той обаче устоява през годините, постигайки широка популярност в ерата на телевизията.
През 1959 г. "Шоуто на Джак Лален",
тръгнало като местна програма през 1951 г. и насочено към домакините, излиза в национален ефир и продължава да се излъчва десетилетия наред до средата на 80-те.
Поколения американци го помнят трикото, разкриващо впечатляващите му бицепси, скромните му фитнес съоръжения - понякога само метла или стол, и лицевите опори само на пръсти.
Той призовава всички да се включат в програмата му - и децата, и уморените домакини, и възрастните, и инвалидите.
На 60-годишна възраст Джак се приковава с белезници и вериги и влачи почти 500-килограмова лодка. На 70 години повтаря упражнението, влачейки 70 лодки с общо 70 души на тях в продължение на 2 км в пристанището Лонг Бийч.
Дневният му режим в продължение на години започва с тренировка, следвана от закуска с няколко твърдо сварени яйчени белтъка, чаша бульон, овесени ядки със соево мляко и плодове.
За вечеря Джак и съпругата му Илейн посещават ресторанти, които са наясно с диетата му - салата, белтъци, риба (често сьомга) и бяло или червено вино. Гуруто никога не си е позволявал кафе обаче.
Колкото до тренировките, Лален обяснява, че вдига тежести, докато "повече не може", до изтощение.
Джал Лален оставя съпругата си и две деца. Жена му Илейн също е "покръстена" във фитнеса, но не е фанатик като него.
Домашният фитнес става все по-популярен в България,показа проверка на БТА сред продавачите на фитнес уреди. Те отчитат чувствително нараснало търсене в сравнение с миналата година, и то не само по празниците.
Най-често става дума не за професионалисти, а за хора, които искат да поддържат добра форма у дома, където им е по-удобно.
Много от клиентите са семейни двойки, и то не само млади хора, но и доста на възраст над средната. Имало дори случай, когато млада жена купила велоергометър като подарък за баба си.
Един от предпочитаните уреди е кростренажорът, като добър може да се намери на цена между 400 и 900 лева. По-скъпите модели са предназначени за професионалисти и някои достигат до 5000 лева.
Кростренажорът е предпочитан основно от жените. Силният пол като цяло се интересува повече от комбинираните уреди, които помагат за трупане на мускулна маса, а не толкова за изгаряне на калории и отслабване. Обикновено цените им са между от 750 до 1400 лева, макар че има и за над 5000 лева.
Някои клиенти си купуват за вкъщи и "бягащи пътеки",
които са доста по-скъпо удоволствие. Приличен модел струва около и над 1000 лева, а професионалните достигат 7000.
Много полезен според познавачите е гребният тренажор, който имитира гребане, а то включва участието на голяма част от мускулите. Той може да се намери за малко над 200 лева, а по-претенциозните трябва да отделят около 1000 лева.
Велоергометрите, които имитират каране на колело, струват от 200 до 4000 лева, но според продавачи не са толкова популярни.
Някои от клиентите си купували дори по два-три уреда с намерението да си направят своеобразна домашна фитнес зала.
За тренировка в зала само на уреди цената на повечето места в София е 7-8 лева. Предлагат се и абонаментни карти. Малко по-скъпо излиза, ако се прави индивидуална програма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!