Ун ни са установили как смъртоносният нов коронавирус, който до миналата година не беше откриван при хора, заразява човешките клетки и причинява сериозни и потенциално фатални вреди на белия дроб, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър".
В едно от първите детайлни изследвания на вируса, идентифициран в Близкия изток през септември миналата година и заразил досега 15 души по света, отнемайки живота на девет от тях, холандски специалисти са идентифицирали протеин на клетъчната повърхност, който той използва, за да проникне и зарази човешките клетки.
Откритието, публикувано в сп. "Нейчър", идва в момент, когато Световната здравна организация потвърди 15-и случай на вируса, наречен NcoV, при пациент в Саудитска Арабия, починал на 2 март.
Новият коронавирус NcoV е от същото семейство като причинителите на настинка и на проявилия се за пръв път в Азия през 2003 г. ТОРС (Тежък остър респираторен синдром).
Публикувано през февруари изследване установи, че вирусът NcoV е добре приспособен да заразява хората и е податлив на третиране с интерферони - лекарствени препарати, които стимулират имунната система, припомня агенцията.
В настоящото проучване специалисти от медицинския център "Еразъм" в Холандия са си поставили за цел да открият отговор на въпроса как вирусът прониква в клетките, кои рецептори използва и къде в тялото най-често се срещат тези рецептори.
"Веднъж идентифицирали рецептора и познавайки разпределението му в тялото, можем да получим повече информация за патогенезата на вируса – по какъв начин той заразява хората, както и за възможното му предаване", обяснява Барт Хаагманс от изследователския екип.
Специалистите са идентифицирали протеин на клетъчната повърхност, наречен дипептидил пептидаза 4 (DPP4), като ключов рецептор за болестта. Те освен това са установили, че клетките, съдържащи DPP4 рецептори, са разпространени в долните дихателни пътища, но не и в горните.
Това обяснява защо вирусът поразява белия дроб, а не носа и гърлото като грипните вируси.
Откритието ще помогне в търсенето на нови начини за разработването на лекарства и ваксини, блокиращи DPP4 рецепторите и предотвратяващи инфекция.
Няколко лекарства, които блокират въпросните рецептори, вече са на пазара, лицензирани за диабет. Авторите на настоящото проучване са ги използвали, за да се опитат в лабораторни условия да спрат вируса, но са установили, че те не действат
срещу него.
Специалистите обаче работят с нови молекули, които могат да блокират рецепторите DPP4 и да залегнат в основата на ваксина.
Как новият смъртоносен коронавирус заразява човешките клетки
Ново изследване идентифицира протеин на клетъчната повърхност, наречен дипептидил пептидаза 4 (DPP4), като ключов рецептор за болестта
14 март 2013, 15:20
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!