Пм мяната в навиците - като по-честото излагане на слънце, пристрастяването към солариуми, както и климатичните промени, вкл. озоновите дупки, създават тенденция за повишен риск от рак на кожата, алармираха от Българското дерматологично дружество (БДД).
Новите научни изследвания доказват, че ултравиолетовите "А" и "B" лъчи са отговорни както за преждевременното стареене на кожата, така и за увреждането на ДНК на клетките и появата на кожните тумори, обясни доц. Жана Казанджиева, дерматолог в кожна клиника към Александровска болница.
Последните научни данни са от 28 юли 2009 г., когато Международната агенция за изследване на рака включи солариумите в най-рисковата категория и ги окачестви като карциногенни за хората.
Тази класификация се базира на 20 мащабни проучвания, чиито резултати са сумирани и доказват категорично, че при често излагане на солариум преди 30-годишна възраст рискът от поява на меланом нараства със 75%.
Вместо солариум специалистите препоръчват използване на автобронзанти успоредно с фотозащита.
Световната статистика е категорична също така, че колкото по-големи слънчеви изгаряния има човек в детска възраст, толкова по-голям е рискът от развитие на меланом в по-късна възраст.
Ракът на кожата не се отличава с голяма честота
на фона на другите злокачествени заболявания, успокои Казанджиева. Заболеваемостта от най-злокачествения рак на кожата - малигнен меланом при мъжете, е 4,7 на всеки 100 хил. души, а при жените този дял е 4,2. Немеланомни кожни тумори засягат 38,7 на 100 хил. мъже и 34,3 жени.
Това, което отличава кожният рак от другите видове рак, е че той е много достъпен за наблюдение, посочи доц. Гриша Матеев, секретар на БДД. По думите му в 80 на сто от случаите лекарят може да постави диагнозата от пръв поглед.
За съжаление у нас все още не можем да наложим европейската практика да ходим на преглед при дерматолог на всеки шест месеца, отбеляза доц. Казанджиева.
Специалистите съветват да бъдем взискателни към себе си и да следим за евентуални промени на кожата (съмнителни петна, бенки и образования).
Дерматолозите открояват шест типа кожа
Хората от първия тип - на "Пипи дългото чорапче", са рижи и с много лунички. Те винаги изгарят и никога не почерняват.
Носители на втория тип кожа са скандинавците - винаги изгарят и рядко почерняват.
Повечето хора обаче имат третия тип кожа - понякога изгарят и почти винаги постигат желания по-тъмен тен.
Тези, за които казваме, че са с тен по рождение, са с четвъртия тип кожа - никога не изгарят и винаги почерняват.
Пети и шести тип кожа имат арабите и негрите.
Хората с кожа от първия и втория тип се нуждаят от най-висока фотопротекция, посочват специалистите.
Ракът на кожата не се развива за едно лято, а е резултат от начин на живот, като се лекува, когато бъде открит навреме.
Специалистите съветват при продължително излагане на слънце да се ползва широкоспектърен водоустойчив фотопротектор, предпазващ от ултравиолетовите "А" и "В" лъчи, и чийто
слънцезащитен фактор е най-малко 15
На по-светли хора се препоръчва да прилагат слънцезащитни кремове с по-висок фактор и да ползват дерматологични козметични средства.
Фотопротекторите трябва да се нанасят половин час преди да се изложим на слънце, като нанасянето трябва да се подновява на всеки два часа, както и след всяка водна процедура (на плажа).
Препоръчва се препаратите да бъдат купени от аптека.
Най-нежелателно е излагането на слънце между 12 и 16 ч., когато слънчевото греене е най-интензивно, припомнят дерматолозите.
Вредното въздействие на слънцето върху кожата се увеличава, когато сме в близост до водоеми, сняг и пясък, тъй като те отразяват ултравиолетовите лъчи.
Дневната доза от витамин "Д" може да се получи безопасно с контролирано излагане на слънце и храни богати на витамин "Д", препоръчват специалистите.
Преди лятото: Как да се пазим от слънце
Промяната в навиците - като по-честото излагане на слънце, пристрастяването към солариуми, както и климатичните промени, увеличават риска от рак на кожата
5 май 2010, 20:30
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!