Излъчването на базовите станции, използвани от GSM операторите, не е вредно за хората, нивата на сигнала са много под здравните норми, каза пред журналисти днес доц. Емил Алтимирски по време на информационен семинар на тема "Мобилни комуникации и околната среда".
Само в близката, реактивна зона на антените на базовите станции интензитетът на сигнала е висок.
Близката зона на антената е с големина от няколко дължини на вълната, което е в порядъка на около 10 метра. Колкото по-висока е честотата, толкова тази зона е по-малка.
Радиовълните, включително тези използвани от GSM операторите, нямат йонизиращо действие, каза доц. Алтимирски.
Излъчената мощност влия върху хората, но е доказано, че ние в известна степен се нуждаем от такова излъчване, тъй като има естествен радиофон, отбеляза експертът.
Той допълни, че в съвременни климатични инсталации вече се монтирали изкуствени имитатори на естествения радиофон.
При по-големи дози радиовълните се използват за физиотерапия, каза доцентът.
Източници на радиовълни са също и радарите, микровълнови печки, безжичните телефонни слушалки и нивото на техния сигнал се мери от контролни органи, отбеляза той.
Няма доказателства, че излъчването на базовите станции вреди на човешкото здраве, казаха и експертите на мобилните оператори: Апостолос Пагуцос, главен технически директор на "Глобул", Радослав Златков, технически директор на "БТК Груп", и Александър Кухор, главен технически директор на "Мобилтел".
Операторите се стремели да използват възможно най-малката мощност, за да не си пречат взаимно мрежите.
Контролът на интензивността на полето на радиовълните в България е сред най-строгите в ЕС и в света. При нас максимално допустимото ниво на сигнала е 10 микровата, а в САЩ доскоро е било 10 миливата или 1000 пъти повече.
Изследвания на Световната здравна организация (СЗО) заключиха, че излъчването на базовите станции е безопасно. Няма доказателства, че те са и канцерогенни, каза по време на семинара Цветелина Шаламанова от лаборатория "Физически фактори" към Научния институт за опазване на общественото здраве към Министерството на здравеопазването.
Българската норма на нивото на радиовълните е 10 микровата при честота от 900 мегахерца и нашата норма е 45 пъти по ниска от приетата в Евросъюза.
За другата използвана честота от операторите - 1800 мегахерца, българската норма е 90 пъти по-строга, защото в ЕС нормата е 900 микровата, а у нас си остава пак 10 микровата.
GSM апаратите работят с отразен сигнал - от 100 до 1000 пъти по-ниско ниво на сигнала от този на базовата станция, каза доц. Алтимирски.
Много хора се плашат, че излъчването е директно под покрива на блока, където са базовите станции. Излъчването е в хоризонтална равнина или под малък ъгъл и хората, които са в блока, са в безопасност.
Измислица е, че базови станции се монтират в градовете само в България. У нас те се виждат, а на много места те са в подпокривните помещения на сградите. Ако базовите станции са извън града, мощността на полето трябва да се увеличи, каза още Емил Алтимирски.
Фирмата, която е направила видеото по интернет, в което се пукат пуканки между четири мобилни телефона е признала, че е използвала монтаж. И 100 мобилни телефона да използвате, пак няма да можете да разпукате пуканка, каза Александър Кухар от "Мтел".
"Металните лепенки върху телефоните и "специалните устройства", които се слагат върху къщата ви, за да я защитават от вредно влияние на радиовълните, просто не вършат никаква работа. Това са глупави неща, от които някои печелят пари", добави Кухар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!