Министерство на здравеопазването е кандидатствало с проект за създаване на регистър за психично болни. Това каза пред журналисти министър Десислава Атанасова на откриването на обновената Клиника по анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ "Св. Анна", предаде Агенция "Фокус".
С промяната на Закона за здравето в частта психично здраве и с промените от 2000 година диспансеризацията и диспансерният отчет, така както бяха преди това, вече станаха напълно доброволни и то по настояване на организации, които защитават човешките права и на пациентски организации, каза министър Атанасова.
Необходимо е да се изгради регистър за психично болните в България и Министерство на здравеопазването се възползва от възможностите, които му дава норвежкият финансов механизъм, каза Атанасова.
Подпомогнати сме като консултация от Световната здравна организация. Надявам се, че до средата на февруари ще имаме положително становище от норвежкия финансов механизъм за финансово подпомагане по пет приоритетни пилотни области, които са: психично здраве, майчино и детско здравеопазване, ромско включване и репродуктивно здраве, каза Атанасова.
По думите й - ще има отделени средства, за да бъдат изградени всички необходими регистри, така че да се гарантира във всеки един момент информацията за психичното състояние на българските граждани да бъде достатъчно достоверна.
Аз смятам, че частта психично здраве от Закона за здравето вече работи добре няколко години по отношение на задължителното настаняване и лечение, тъй като в рамките на 24 и 72 часа може да се реагира и да се реши от ръководството на лечебните заведения даден пациент в спешно състояние да бъде назначен за продължително лечение, каза тя.
По отношение на законовата рамка няма необходимост от промяна, просто съдебно-психиатричните експертизи трябва да бъдат изготвени в по-кратки срокове, каза Атанасова.
Днес от Центъра за демографска политика в Русе съобщиха, че част от проблемите на българите в сферата на здравето през 2012-та са били високата смъртност и заболеваемост, високите цени на лекарствата и психичните проблеми.
Данните сочат, че вече над половината българи имат психични проблеми.
"В Европа този процент според националния консултант е 40%. Националният център за обществено здраве сочи, че 22% от работещите хора имат психични разстройства вследствие стрес".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!