Ръстът на депресиите през зимните месеци традиционно е по-висок спрямо другите сезони.
Намаляването на деня, по-малкото количество слънчева светлина и свързаните с това хормонални промени също усилват усещането за тежест.
Доказано е например, че в страните с много слънчеви дни даже и при липса на високи доходи, като Нигерия, хората са много щастливи.
Точно обратното, в скандинавските държави, в които слънцето залязва рано следобед идепресиите са с по-голяма честота, както и самоубийствата.
В същото време с края на лятото обаче се забелязва и
засилване на страховете на хората заради идващите високите сметки.
"Сега през лятото е по-лесно, защото сметките за ток и парно силно са намалели, но зимата със сигурност ще бъде тежка", убедена е 27-годишната Цвети Найденова от София, която живее на квартира.
Тя казва, че отсега мисли какви икономии да предприеме в сезона на сметките, за да може да се побере в заплатата си от 600 лева.
"Отоплявам се на ток, което е добре отедна страна, защото мога да контролирам потреблението си. Ще сеобличам дебело, а в големите студове вечер вместо печка, ще ползвам електрическо одеяло, което гори малко ток", признава Цвети и не крие, че мисълта да емигрира й става все по-близка.
За лош късмет световната икономическа рецесия може да се окаже пречка за намеренията й.
Но как да се правим с негативните емоции?
Психолози съветват да използваме техниките на позитивно мислене, защото всяка негативна мисъл има вариант за противодействие. Действа и омаловажаването по стандартния начин - че най-важното е да сме здрави.
Ако например поради липса на пари не можем да сменим колата си, можем веднага да пренасочим мислите си колко обичаме старата си кола и колко хубави преживявания имаме с нея.
Новините за финансова криза можем да потушим като си помислим за всички хубави неща, които не се повлияват оттова - срещите с приятели, както и това, че можем да си позволим някое евтино, но съществено удоволствие.
Вярно е, че липсата на достатъчно средства и стабилност карат човек да се чувства несигурен и объркан, но пък не бива да забравяме, че и парите не гарантират щастието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!