Пушенето би могло да убие 1 млрд. души по света до края на века, ако не се вземат енергични мерки, с които да се попречи на младите хора да пушат и да се помогне на активните пушачи да се откажат от вредния навик.
Това предупреждава новото издание на "Тютюнев атлас" (Tobaccoatlas.org), изследване на Световната белодробна фондация и на Американското онкологично дружество, цитиран от Ройтерс.
Само през тази година пушенето ще отнеме живота на 5,5 млн. души по света, които ще умрат от рак, сърдечни заболявания, белодробна емфизема и редица други болести, свързани пряко с консумацията на цигари и други тютюневи изделия.
Следващата година жертви на тютюна ще станат 6 млн. души. Ако тенденцията се запази, през 2020 г. вече годишно ще умират от консумация на тютюн 7 млн. души. През 2030 г. тази цифра ще набъбне до 8 млн.
В доклада се отчита, че пред изминалите четири десетилетия пушенето е намаляло в богатите страни, като САЩ, Великобритания и Япония, но се е повишило в много от държавите от развиващия се свят.
Годишно консумацията на цигари ще коства на глобалната икономика по 500 млрд. долара за лечението на причинени от тютюнопушенето болестни състояние, се казва също в доклада.
Изследването посочва още, че тютюнопушенето е убило 100 млн. души по света през XX век. Сега то в основата на 10% от смъртните случаи по света.
Докладът изобилства с тревожни данни:
- пушачите умират средно с 15 години по-рано от непушачите;
- цигарите и тютюневите изделия убиват от 1/3 до половината от пушачите;
- рискът от смърт от белодробен рак е с над 23 пъти по-голям при мъжете, които пушат, отколкото при мъжете непушачи, и с 13 пъти по-висок при жените пушачки;
- случайното излагане на действието на цигарения дим - т. нар. пасивно пушене, на работното място убива годишно 200 хил. души;
- цигарите в бъдеще ще станат причина за смъртта на 250 млн.от днешните деца и тийнеджъри;
- близо 1/4 от младите хора, които пушат, са запалили първата си цигара преди 10-годишна възраст;
- по света пушат 1 млрд. мъже - 35% от мъжете от богатите страни и 50% от мъжете от развиващите се страни;
- около 250 млн. жени пушат всеки ден - 22% от жените в развитите страни и 9% от жените в развиващите се страни;
- ръстът на пушачките бележи повишение в редица страни от Южна, Централна и Източна Европа;
- близо 60% от мъжете в Китай пушат. Азиатският гигант консумира над 37% от тютюневите изделия, произведени в целия свят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!