Днес отбелязваме Световния ден за борба с рака.
Според статистиката всеки ден в света от рак умират около 20 хил. души. През 2050 година се очаква новозаболелите да са около 27 млн., а починалите - 17,5 млн.
Средното увеличение на броя заболели с всяка следваща година за периода 1993-2008 година е с около 2,5%, съобщи д-р Надя Димитрова, ръководител на Националния раков регистър.
Такова увеличение се наблюдава и в световен мащаб общо за всички злокачествени тумори, посочи тя. Според нея това най-вероятно се дължи на непрекъснатото въздействие на рисковите фактори, които имат отношение към разпространението на тези заболявания.
Не без значение е и липсата на организирани програми на национално ниво за
първична и вторична профилактика, които да действат дългосрочно,
коментира експертът.
У нас по данни на Националния раков регистър през 2008 г. новозаболелите от злокачествени тумори са над 34 хил., а починалите - над 18 хил. Тревожната тенденция за увеличаване на заболеваемостта и смъртността от тези заболявания, която се наблюдава в последните трийсет години, се запазва, посочи д-р Димитрова.
При жените най-чест е ракът на гърдата (22,8% от всички злокачествени тумори), а при мъжете - ракът на белия дроб (18,5% от всички злокачествени тумори). Тези две заболявания са и най-честата причина за смърт от рак при двата пола.
Злокачествените тумори се характеризират с
неконтролиран растеж и разпространение в тялото на клетки,
които се различават от нормалните и се наричат ракови клетки, обясни д-р Димитрова.
Причина за появата на тези клетки са редица външни (тютюнопушене, химикали, радиация, инфекции) и вътрешни фактори (наследственост, хормони, състояние на имунната система, придобити мутации и др.).
Те могат да действат едновременно или последователно в продължение на години преди появата на симптоми на заболяване, пояснява специалистът.
Някои видове рак могат да бъдат избегнати чрез отстраняване на рисковите фактори - тютюнопушене (рак на белия дроб), инфекции (рак на маточната шийка) и др.
Други видове рак могат да бъдат успешно излекувани, ако измененията се открият в много ранен стадий (когато все още няма изявени симптоми) при профилактични прегледи или при скрининг - рак на гърдата, на маточната шийка, на дебело черво и др.
Установено е, че повече от половината нови случаи и смърт от рак в световен мащаб
могат да бъдат предотвратени
чрез намаляване на тютюнопушенето и употребата на алкохол, профилактика на затлъстяването, приложение на ваксини, насърчаване на здравословното хранене и повишаване на физическата активност, категорични са специалистите.
Ранното откриване на злокачествените тумори е важно, тъй като лечението на пациентите в начален стадий на заболяването е най-успешно.
Приложението на организиран скрининг на здрави хора от рисковите групи на населението е доказало своята ефективност при няколко вида рак - на маточната шийка, на гърдата и на дебелото черво.
За пациентите със злокачествени тумори е много важно да се осигури съвременно лечение - хирургично, лекарствено и лъчелечение, редовно диспансерно наблюдение и качествени грижи.
В държавите с традиции в организирания скрининг се наблюдава значително намаляване на смъртността от тези заболявания, посочват специалистите.
Въпреки голямата социална значимост на злокачествените заболявания, обединените усилия на специалистите и цялото обществото, могат да доведат до намаляване на заболеваемостта и смъртността, както и до увеличаване на преживяемостта при тях, отбелязват експертите.
Специална мисия да търси помощ и подкрепа за млади хора с диагноза рак,
в трудно материално положение, които често са безработни, има младежкият доброволчески кръг на фондация "Неогенезис", обяснява пред БТА Дилян Марков, председател на организацията.
Помагаме и на ученици, които скоро са изгубили онкоболен родител и семейството се намира в тежко финансово положение, посочи Марков.
"Всеки по-специален ден от календара става повод за нашите благотворителни сбирки, на които събираме лични дарения за подкрепа на наши връстници. Те са и специалните гости на благотворителните ни празници", разказа Марков.
Правим всичко възможно да излязат навън от жилището или болничната стая и поне за няколко часа да бъдат сред нас, отбеляза председателят на сдружението.
"Помагаме им да имат по-добро самочувствие и да разберат, че в борбата с тежката диагноза не са сами. А на юношите, изгубили наскоро близък човек - да повярват, че в тежкото и трудно време не са сами", посочи Марков.
Фондацията предлага ученически месечни стипендии "Неогенезис" за деца от първи до дванадесети клас, предучилищна възраст, както и деца с онкоболен родител, които живеят под и около социалния минимум.
Стипендиите са еднократни и са в размер на 100 лева. Освен паричната сума, организацията подготвя и комплект от помощни материали за училище.
За стипендиите може да кандидатстват семейства и училища (директор, класен ръководител, училищно настоятелство, училищен психолог).
За целта е нужно да се представят копия от епикризата на родителя, документа за инвалидност, акта за раждане на ученика, титулната страница на ученическия бележник с данни за училището и учебната година, както и други документи.
Фондация "Неогенезис" е създадена през 2000 г. с основната цел да подпомага онкоболни с консултантска, психологическа и социална дейност.
Специален акцент в дейността на фондацията е
подкрепата на деца с онкоболен родител и в тежко финансово положение
на семейството - за тях всеки месец се отделят по две стипендии "Неогенезис".
Двата сайта - Anticancer-bg.com и Neogenesis-bg.com, които съдържат над 1200 страници текст, редовно информират българските онкопациенти и техните семейства за всички новости в борбата с рака, за най-новите клинично доказани методи или съществени открития в лечението или поддържащите терапии.
С някои от тези учени и изследователи организацията е установила контакти и те с готовност откликват за конкретен съвет или консултантска помощ.
Годишно нашите съвети и помощ чрез интернет на двата сайта търсят между 60 и 70 хил. души, като сред тях са и наши сънародници, живеещи в над двайсет страни по света, посочи Марков.
Център "Неогенезис" е открит през 2008 г., намира се на ул."Любен Каравелов" 83 в столицата и в него всеки ден идват хора, диагностицирани с различни форми на злокачественото заболяване, уточни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!