На 21 ноември членовете на Business Lady Club и сп. Business Lady организираха втора кръгла маса за националната инициатива "Ангели срещу рака на гърдата" в подкрепа повишаване обществената информираност и профилактиката карцинома на гърдата.
В градовете София, Плевен и Велико Търново се проведоха кръгли маси, като датата не бе избрана случайно.
Вчера чествахме Празника на християнското семейство и по тази причина темата на дискусиите беше "Диагноза "РАК"- семействата между страха и любовта".
Основната цел на инициативата в цялата страна бе да се дискутира как семейството приема, помага и влияе върху засегнатите от карцином на гърдата жени.
Участие в кръглите маси взеха различни специалисти - онколози, пластични хирурзи и психолози, както и дами от политиката и бизнеса.
Основните теми, които са неизменна част от дискусиите бяха свързани с превенцията и следоперативния период на лечение.
"Често пъти децата стават най-потърпевши от болестта в семейството
и не винаги са подготвени как да реагират на създалия се проблем", допълни г-жа Смилкова.
Председателят на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания (АПОЗ и приятели Евгения Адърска сподели, че една от най-важните функции на тяхната организация е да предизвиква обществено говорене.
"Болестта рак изисква разбиране! Колкото повече бягаш от тази болест или я отричаш и игнорираш, тя е достатъчно интелигентна да си намери механизма и да отвърне на удара. Разбирането и приемането са нещата, които могат да ограничат щетите от болестта. Човек не бива да бъде сам в болестта."
Весела Драганова, дипломиран психолог, разказа личната си история, свързана с болестта.
"Ракът не е наказание и проклятие, а е послание към нас,
че трябва да променим нещо в живота си. При самото раково заболяване не е страшна операцията, химиотерапията или падането на косата, страшното е болестта да не се върне и да обземе целия организъм.
Трябва да има психологическа работа над самите нас, която е изключително тежка. Във всички случаи на рак има психологически причини за появата му. Дори еднаквата болест има индивидуално послание към всеки човек", сподели г-жа Драганова.
Г-жа Мариана Печеян обяви, че на 5 декември от 12 ч. в х-л "Шератон" се организира среща между Правителството и жените предприемачи, на която биха могли да се поставят конкретни искания към държавните органи. Обединението на усилията е формулата към по-лесно сътрудничество.
"Когато имаме силна икономика - имаме и култура и здравеопазване", заяви г-жа Печеян.
Г-жа Детелина Смилкова покани присъстващите на Коледен благотворителен бал на 13 декември в "Рейнбоу Плаза", на който ще бъдат събрани средства за импланти, защото кампанията "Ангели срещу рака на гърдата" е насочена именно към физическото и емоционално преодоляване на хирургичните последици при болестта.
"Сред нашите цели са повишаване нивото на здравна култура у нас,
засилване на мерките за профилактика, както и набирането на средства за закупуване на импланти за жени, които предстои да бъдат оперирани от рак на гърдата."
На първата кръгла маса, провела се през лятото тази година, стана ясно, че обществената значимост на проблема се повишава от някои тревожни тенденции в последно време - увеличаващ се брой на заболелите и спад на възрастовата граница.
Статистиката е ужасяваща - всяка година 3500 жени заболяват от рак на гърдата, като от тях 75% са над 50-годишна въраст, останалите 30% са на възраст между 25 и 30 години. Има жени на 22 и 23 години, при които се поставя тази диагноза, а общият брой на жените с мамектомия надхвърля 35 000.
Има нужда от непрекъснато насърчаване и подкрепа на съвместните усилия на държавата, здравните експерти и българските жени в областта на профилактиката, ранното диагностициране и подобряване на информираността за начините за лечение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!