Ун ни развенчаха едно от големите достижения на общественото здравеопазване през 20 век - дезинфекцията на водата. Те са установили, че химическите вещества, използвани за "пречистването" на питейната вода и басейните, водят до токсични последици поради реакцията им с органичния материал в течността.
Процесът на дезинфекциране на водата с помощта на хлор и други популярни средства води до образуването на клас съединения, които най-общо се наричат "странични продукти". При реакцията между дезинфектанта и органичната материя се образуват стотици други видове различни съединения.
Някои от тях са канцерогенни, могат да доведат до вродени дефекти при раждане на дете, да увредят генома на ДНК, предупреждават специалисти от Университета на Илинойс.
Експертите са събрали многобройни данни за токсичността на страничните продукти и са открили, че при голямата концентрация на бром и йод във водата се създават химически условия, необходими за производството на вредни токсини.
Съдържащите азот дезинфекциращи средства пък се оказали много по-токсични, отколкото безазотните.
Освен това се е оказало, че хлорираната вода в обществените басейни може да съдържа 10 пъти повече странични продукти, отколкото питейната.
Медиците смятат, че наличието на циркулиращ органичен материал в обществените басейни обяснява високото разпространение на рак на пикочния мехур и астма сред професионалните плувци. При често плуване в тях химикалите в по-голяма степен проникват чрез кожата и дихателните пътища.
Дезинфекцията на водата била токсична
Химическите вещества, използвани за "пречистването" на питейната вода и басейните, водят до токсични последици поради реакция с органичния материал в течността
6 април 2009, 12:45
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!