1. О тдайте се на мързела без угризения! Сред хората, които са на 100 и повече години, има особено много, които се стремят да изживеят всеки ден пълноценно и не залагат кой знае колко на кариерата. Т.е. - отпуснете се в най-близкия хамак!
2. Топлата закуска е доста важна. Както казват китайците - денят трябва да се започва с топла каша, която събужда жизнената енергия и прогонва сънливостта. Студената закуска с мюсли изразходва твърде много енергия сутрин, а и ще ви накара да се почувствате недоспали.
3. Поддържането на контакти има голямо значение. Според американско проучване хората с добри социални контакти живеят по-дълго. При това решаващо е качеството на приятелствата: добрите приятели поддържат мозъка ни буден, а беглите познанства по-скоро усилват чувството на самота.
4. Важно условие за дълъг живот е и запазването на любопитството. Доказано е, че чрез овладяването на нови знания в мозъка се изграждат нови нервни връзки. Едно ново хоби или пък изпълнените с разнообразие задачи поддържат клетките във форма.
5. Набавете си от китайските плодове Годжи! Те са пълни с жизненоважни аминокиселини. 30 грама дневно осигуряват енергия, защитават от Алцхаймер, освежават любовния живот. Могат да се консумират подобно на стафиди в закуската, в супа или салата.
6. Правете любов - е следващият съвет за по-дълга младост на тялото и душата. Редовният секс може да ни накара да изглеждаме с до седем години по-млади, тъй като той редуцира телесната мазнина и стимулира кръвообращението. А благодарение на обезпечаването на достатъчно естроген, кожата и кръвоносните съдове остават по-дълго еластични.
7. Пълноценната почивка също е фактор. Ритуалите за отпускане на напрежението не са просто мода, а еликсир за живота - тъй като стресът и безсънието пречат на регенерационните процеси и водят до по-бързо остаряване. Затова си позволявайте по-често да полежите във ваната, да се отбиете в сауната или да си направите масаж. Отпускането с книжка в ръка на фона на приятна музика е също много препоръчително.
8. Вземете си животно! Притежателите на кучета посещават лекаря 21 процента по-рядко от останалите хора. Най-вероятно защото по три пъти на ден се разхождат с домашния си любимец и никога не са сами. Освен това животното у дома помага за по-доброто справяне с натоварването.
9. Животът на село е за предпочитане. Районите с по-малко натоварено движение спестяват шума, стреса и отработените газове. Шведите са доказали, че на село рискът от сърдечен инфаркт спада. Освен това там се живее средно по 2,8 години по-дълго.
Девет тайни на дълголетието
Какво ли не правим, за да запазим млади тялото и душата си. Решението на тази трудна задача е всъщност съвсем просто, пише "Дойче веле" и предлага девет тайни на дълголетието
27 април 2011, 22:32
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!