Депресията се превръща в новата болест на народа и засяга все повече хора с много добри финансови възможности.
Това покават две независими едно от друго изследвания, огласени в германските медии, цитирани от БНР.
Според екип на института за социална медицина в Лайпциг, 121 млн. души по света страдат от депресия. От тях 15 % са във високо развитите държави, сред които е и Германия.
Броят на психическите разстройства през последните 20 години значително е нарастнал. Ако през 2000-та година 11% от психическите заболявания са били депресии, те вече са 23% сред хората в работоспособна възраст.
"Прегарянето" в бизнеса, постоянният стрес и страхът от загуба на работата са фактори, изпреварващи личните емоционални и семейни проблеми като предпоставки за развитие на болестта, съобщава БНР.
Друга тревожна тенденция е необходимостта от по-продължително клинично лечение на депресията. Все по-често на пациенти, страдащи от депресия се предлагат психотерапии или групи за лечение сред природата.
Около 20% от финансово стабилните хора в Германия имат депресивни симптоми.
При по-бедните финансово този процент е 5,5.
Ако за жените като цяло раздяла или загуба на партньор, или на член от семейството е все още най-тежкият фактор за депресия, то при мъжете категорично се оформя страхът от загуба на пари, социално положение и престиж или оставането на улицата, сочи изследването, цитирано от националното радио.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!