Бързото хранене причинява алергии
Източник: Архив на Vesti.bg
Все повече хора в развитите държави страдат от алергии. Причините могат да са много различни.

Сега специалисти от Медицинския университет във Виена (MedUni Wien) посочват  сред тях прекалената хигиена и нездравословното хранене с бързо приготвена храна т.нар. Fastfood.

Според току що приключило изследване почти 30% от населението на Австрия страда от алергии. През последните години 20-30 на сто от оплакванията са от хора, които са вторачени в прекомерната хигиена или прекаляват с готови и полуготови храни, съобщава сайтът heilpraxisnet.de.

От алергия днес се оплаква всяко пето дете и тенденцията е към увеличаване на страдащите - най-често от сенна хрема, астма, невродермит или хранителни алергии. Конкретните причини по принцип остават неизяснени.

Професор Жолт Шепфалуси стига до извода, че храненето играе роля. "Употребяваме прекалено много пастьоризирани, полуготови храни. "Фаст фууд" индустрията преди 20 години не беше толкова развита, а днес влияе твърде силно върху нашата стомашна флора", казва изследователят.

Подобно въздействие според него има и прекомерната чистота във всекидневието. "Тази хигиенна хипотеза трябва да бъде разбирана като възможност, т.нар. здравословна нечистота да има предпазващ ефект срещу алергиите", обяснява професорът.

И някои  лекарства предизвикват алергии. Проф. д-р Ерика Йенсен-Яролим от същия виенски университет неотдавна обяви на пресконференция, че алергиите зависят и от начина на живот, и от околната среда, и от приеманите медикаменти.

И тя постави наред с пушенето екстремната хигиена като "добре известен причинител на алергии". С резултати от изследвания доказа също, че прекомерната употреба на лекарства заради стрес, например за потушаване на стомашни смущения (киселини и др. под.) или повишената чувствителност към различни храни също предизвикват развитие на някаква алергия.

Има редица научни публикации, които се занимават с отрицателното въздействие на бързите храни върху организма. Съобщавано е за различни страдания - от повишен риск от астма до депресии.

Изследователите от Виенския медицински университет обаче изрично подчертават, че ще продължат да проучват връзката на нездравословното хранене с алергиите, но за окончателни констатации е още рано.
Никога не дразни жена. Тя помни неща, които още не са се случили!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Породиха ли американските мита смут във Франция и Италия?

Породиха ли американските мита смут във Франция и Италия?

Свят Преди 2 минути

Макрон призова всички страни членки да „играят по европейски“, а не да действат самостоятелно

Херцогинята на Рътланд сподели, че е болна от рак

Херцогинята на Рътланд сподели, че е болна от рак

Свят Преди 5 минути

Тя разкри, че през 2024 г. ѝ е поставена диагноза за втори стадий рак на гърдата

Платформата Ох, на мама! организира двудневно събитие за бременни и родители

Платформата Ох, на мама! организира двудневно събитие за бременни и родители

Любопитно Преди 34 минути

То ще се проведе на 17 и 18 май в Event Space 2020, а входът е свободен

<p>Кирил Петков с обвинения към&nbsp;ГЕРБ за&nbsp;&quot;Боташ&quot;</p>

Петков: ГЕРБ спъваха работата на временната комисия за "Боташ"

България Преди 54 минути

Когато Борисов се сеща за милионите от "Боташ", трябва да го питате за Владимир Малинов, коментира Петков

Крал Конрад III и жените от Вайзенберг

Верните съпруги от Вайзенберг

Любопитно Преди 58 минути

Една история от Средновековието за забележителна изобретателност и лоялност

Пожар пламна в луксозен хотел в Мармарис

Пожар пламна в луксозен хотел в Мармарис

Свят Преди 1 час

Шестима са пострадали

Провеждат нов оглед на мястото на катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна

Провеждат нов оглед на мястото на катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна

България Преди 1 час

По неофициална информация в сградата на Областното пътно управление в Плевен се извършват претърсвания и се изземва документация

<p>Почина управителят на дискотека &quot;Пуслс&quot; - 60-ата жертва на огнения ад&nbsp;в Кочани&nbsp;</p>

Нова жертва на пожара в Кочани: Почина управителят на дискотека "Пулс"

Свят Преди 1 час

Той е 60-ата жертва на трагедията от 16 март

САЩ ще съди държавни училища, ако прилагат програми за многообразие

САЩ ще съди държавни училища, ако прилагат програми за многообразие

Свят Преди 1 час

"Федералната финансова помощ е привилегия, а не право", казаха от министерство на образованието

<p>Кая Калас: Тези намерения на ЕС&nbsp;подсилват НАТО</p>

Кая Калас: Намеренията на ЕС за подобряване на отбраната подсилват НАТО

Свят Преди 1 час

ЕС и НАТО са естествени партньори, смята тя

Пет автомобила горяха пред жилищен комплекс в Бургас

Пет автомобила горяха пред жилищен комплекс в Бургас

България Преди 1 час

Мястото на произшествието е отцепено за оглед

101 години от рождението на Марлон Брандо: Кръстникът на модерното актьорство

101 години от рождението на Марлон Брандо: Кръстникът на модерното актьорство

Любопитно Преди 1 час

Неговите искрени и емоционално наситени изпълнения го нареждат сред най-великите актьори на своето поколение

"Всичко това е толкова лошо за Франция": Тръмп с коментар за Льо Пен

"Всичко това е толкова лошо за Франция": Тръмп с коментар за Льо Пен

Свят Преди 2 часа

Парижки съд осъди Льо Пен и двайсетина членове на партията ѝ "Национален сбор" за присвояване на европейски средства

Гренландия

Премиерът на Дания към САЩ: Не може да анексирате друга държава

Свят Преди 2 часа

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс посети американска военна база в северната част на Гренландия миналия петък и обвини Дания, че не си върши добре работата, за да запази безопасността на арктическия остров

<p>Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под &quot;Шипка&quot;</p>

Дончев: Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под "Шипка"

България Преди 2 часа

Вицепремиерът определи последните 4 години като не одобри за проекта за тунел под "Шипка"