В студените дни напоследък се наблюдава бум на острите миокардни инфаркти, предупреждава кардиологът от специализираната болница за активно лечение на сърдечносъдови заболявания "Св. Екатерина" д-р Кирил Карамфилов.
Най-честите случаи са на стенокардните оплаквания или т.нар. гръдна жаба, чието медицинско название е стенокардия, уточнява той в интервю за агенция "Фокус".
"Става дума за по-острата форма на стенокардията. По-редки са пациентите с клапни пороци, стеснения или недостатъчност на клапите.
Най-редки от сърдечносъдовите са пациентите, които получават възпалителни заболявания на обвивката на сърцето или на самия сърдечен мускул", обяснява той за ежедневната си практика.
По думите му много често срещано е и зле контролираното кръвно налягане, т.нар. хипертонични кризи. Според лекаря, обаче,
все повече българи обръщат внимание на сърцето си,
т.е. по-често ходят на профилактични прегледи, обръщат внимание на ползата от активния начин на живот и т.н.
Има и добре развита кардиологична мрежа - във всеки голям областен град има център, който обслужва остри случаи на инфаркти или нестабилна стенокардия, твърди д-р Карамфилов.
На Световния ден на сърцето м.г. кардиологът д-р Юлия Джоргова от болницата "Св. Екатерина" посочи, че половината от пациентите с остър миокарден инфаркт не получават навременна и адекватна медицинска помощ и затова се инвалидизират.
Все пак, обаче, за последните две години процентът на българите, които не достигат навреме до необходимата помощ, е намалял от 62 на 50%.
"Малко банално звучи, че българинът е първи по сърдечносъдова смъртност в света и Европа. Участвам по линия на една програма "Стенд за живот", където имаме статистика, според която това напоследък не е така.
Има държави, които са пред нас, но мога да кажа, че ние сме от водещите страни вследствие на лошия начин на живот, лошия начин на хранене, ниската здравна култура", каза д-р Карамфилов.
Според него лекарят е последният човек, с когото се консултират хората, когато имат проблеми - те предпочитали да си говорят с аптекари, с близки, в интернет.
Неконтролираното високо кръвно налягане
е сред водещите рискови фактори за сърдечносъдовите заболявания, напомня лекарят. Другите са затлъстяването, ограниченият двигателен режим, пасивният начин на живот, тютюнопушенето, високия холестерол.
Нивото на холестерола и триглицеридите трябва да се контролира, както и да се проверява кръвната захар, която е сериозен рисков фактор за развитие на артериосклероза, съветва още д-р Карамфилов.
Холестерол и триглцериди има в месата, най-вече свинското,
в яйца, пълномаслени млека и сирена, които трябва да се консумират внимателно, а при пациенти с висок риск и обремененост - изобщо да се избягват.
Наднорменото тегло има директна връзка с кръвното налягане и при пациенти с повишена телесна маса всеки килограм е отговорен за един милиметър живак кръвно налягане над нормалното, посочва още специалистът.
Ако сте 100 кг и отслабнете до 90 кг, систоличното ви кръвното налягане ще спадне с 10 милиметра живак, например.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!