Смъртта на композитора Волфганг Амадеус Моцарт само на 35-годишна възраст може да е била причинена от усложнения на стрептококова инфекция в гърлото, твърдят холандски учени.
През годините доминират различни хипотези за ненавременната кончина на музикалния гений през 1791 г. - от умишлено отравяне до ревматична треска и трихиноза, причинена от консумирането на сурово или недосготвено свинско месо.
Официално в смъртния му акт е записано "остра милиарна треска", заради обрив, подобен на зърна просо.
Изследователи от Амстердамския университет обаче твърдят, че досегашните изследвания на смъртта на Моцарт се базират главно на недостоверни източници като разкази на хора, присъствали на последните дни на композитора, описани десетилетия след кончината му.
Новото проучване се позовава на информация от официалните смъртни регистри във Виена за зимата на 1791 г.
Нашите открития сочат, че Моцарт е станал жертва на епидемия от стрептококова инфекция, която заразила много виенчани в месеца, в който починал и той. Композиторът обаче бил един от няколкото души, при които инфекцията довела до бъбречна недостатъчност или възпаление, известно като гломерулонефрит, твърдят учените.
Те предполагат, че епидемията от стрептококова инфекция или стрептококов фарингит, която всъщност не била с особено голям мащаб, е започнала в градската военна болница.
Според разказите на очевидци Моцарт се разболял и имал треска от възпаление, което е от основните симптоми на стрептококовата инфекция.
Възможно било Моцарт да е имал и скарлатина, която, също както стрептококовата инфекция, се причинява от стрептококи, но при нея обривът се появява на по-ранен стадиий, докато при композиторът той се е появил малко преди смъртта му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!