Американски учени от университета в Мериленд установиха, че белите дробове имат вкусови рецептори, което може да доведе до нови начини за лечение на астма.
Те тествали дихателните пътища на хора и мишки, използвайки хинин и хлороквин (най-често употребявани в борба с маларията), смесени с изкуствени захари, които били горчиви, и публикували резултатите в "Нейчър Медицин" (Nature.com).
Според тях, човешките бели дробове могат да разпознаят горчивия вкус по същия начин като езика и да реагират на усещане по определен начин.
Изследователите установили, че противно на това, което смятали до момента,
въздушните пътища в белите дробове се разтварят като реакция на горчив вкус.
"Първоначално смятахме, че при установяване на горчив вкус рецепторите в белите дробове ще дадат отговор "борба или полет" на вдишваните вредни вещества, който от своя страна ще доведе до стягане на гърдите и кашляне, за освобождаване от токсичната среда, но ние открихме друго.
Изглежда, че горчивите съставки работят по противоположен начин на това, което смятахме.
Всички те отварят въздушните пътища по-дълбоко, отколкото което и да било лекарство за лечение на астма или хронично белодробно заболяване.
Това може да замени или да подобри използваните до момента медикаменти и представлява напълно нов подход", обясни един от авторите на изследването д-р Стивън Лигет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!