В секи човек се е сблъсквал с неприятните болки в гърба. В подобни ситуации вашите близки и познати могат да ви дадат съвети, които обаче да ви навредят повече, отколкото да ви помогнат.
Ето 5 мита за болките в гърба, пише "Хъфингтън пост".
Мит №1: По-добре е да седим на фитнес топка, отколкото на офисен стол
Реалност: Да седим върху мека топка вместо на стол в работата звучи като лесен начин да заздравим мускулите около гръбначния стълб и да облекчи болката в гърба. Оказва се обаче, че липсата на придържане не влияе толкова добре върху тялото, а и простото седене върху топката не активира автоматично гръбначния стълб, обяснява Нара Юн физиотерапевт в Ню Йорк.
"Употребата“ на гръбначния стълб включва движението на всички мускули около него, трябва да се избере подходящ размер топка, позицията също е важна, продължава специалистът. Топката трябва да е такъв размер, че при седнало положение бедрата ни да бъдат успоредни на пода.
Ако позата, в която сте седнали върху топката, не е подходяща, това ще натовари гърба допълнително.
Ако пък все пак решите да пробвате с фитнес топка в офиса, то при първите признаци на умора в гърба задължително заменете топката със стол.
Мит №2: Масажът винаги помага
Реалност: Когато става дума за болки в гърба и кръста, масажът може да помогне в едни случаи, но да навреди в други – зависи от причината за болките.
"Болките в долната част на гърба може да се дължат на мускулен спазъм в нестабилна област“, казва Юн.
"Ако не знаем реалната причина за болката и направим масаж в тази зона, можем да попречим на тялото само да предпази себе си и да предизвикаме повече нестабилност и... повече болка“, категоричен е специалистът.
Съветът на Юн е винаги да се консултирате със специалист.
Мит №3: Изтягането намалява болката в гърба
Реалност: При изтягането важат същите правила като при масажа. Ако не сме сигурни за причината за болката, едно изтягане може да навлече допълнителни проблеми. Ако някой нерв на гърба е възпален, разтягането, което обикновено отпуска напрежението в гърба, може допълнително да усложни положението, обяснява Юн.
В други случаи болката, която е причинена от стрес и напрежение в мускулите на гърба, може да бъде облекчена точно с такива изтягания.
Мит №4: Горещата вана помага при възпаление на мускулите на гърба
Реалност: Ако влезете в гореща вана, когато мускулите на гърба са възпалени, може да влошите положението и да увеличи възпалението при остра травма.
„При конкретна травма е по-добре веднага да поставите лед върху контузеното място – за около 15-20 минути“, съветва Юн.
Ако обаче говорим за хронична болка – която продължава повече от 12 седмици и не е придружена с възпалителен процес – горещата вана може да облекчи болката.
Мит № 5: Най-добре е да се лежи, докато болката отмине
Реалност: Лежането може даже да забави оздравяването, казва д-р Джереми Смит, гръбначен хирург в Калифорния.
"Не е препоръчително да пазите леглото, въпреки че е добре да намалите малко физическата активност, но все пак да имате такава – колкото е възможно. Хората, които продължават да се движат активно, оздравяват по-бързо“, казва Смит.
4 причини за болки в гърба
"Когато сте болни от грип или настинка, хормоните на стреса могат да засилят усещането за болка. С други думи, когато сте болен може да усещате болки, от които по принцип не страдате", казва д-р Марк Завадски от университетската болница в Джорджтаун, САЩ.
При настинка организмът произвежда пирогени, вторичен продукт от разпадането на клетката. Макар че тези пирогени предизвикват треска и помагат на тялото да се пребори с инфекцията, те са токсични за организма и допринасят за усещането за болка по време на болест.
Това се дължи на факта, че пирогените се събират около нервите, които предават сигналите за болка и засилват способността им за предаване на усещането за болка.
Ако сте склонни към болки в гърба, при настинка те може да се засилят.
Друга болест, която предизвиква болки в гърба, е пневмонията. При нея има инфекция дълбоко в белите дробове, а болките се усещат в средната част на гърба. "
Ако болката в гърба е свързана с треска, затруднено дишане и упорита кашлица, най-вероятно това се дължи на пневмония", казва д-р Глен Хардести от болница Арлингтън в Тексас, САЩ.
Камъните в бъбреците също предизвикват силни болки не само в средната част на гърба.
"Обикновено хората усещат, когато става въпрос за нещо по-сериозно от болежка заради прекалени физически движения", смята д-р Завадски.
Жените, склонни към болки в гърба, може да усещат болки и в случай на ендометриоза. Това е състояние, в което лигавицата на матката расте извън матката и дразни околните тъкани, което предизвиква болки в корема и долната част на гърба. Те се усилват по време на менструалния период.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!