Около 3000 чифта от опасните френски силиконови импланти са внесени в България.
От тях голямо количество вече са поставени, заяви доц. Димитър Евстатиев, национален консултант по пластична хирургия, цитиран от Hospital.bg.
Той съветва всички жени, които са си поставили импланти през последните години, да проверят дали не са от тази партида, като се обърнат към лекаря, който е извършил пластичната операция.
Доц. Евстатиев успокои, че отстраняването на силиконовите импланти не е нещо спешно, но подчерта, че жените с опасни импланти трябва да са под постоянен профилактичен контрол, който да се осъществява на всеки шест месеца с ехограф.
Скандалът с некачествените френски силиконови импланти
на несъществуващата вече компания "Поли имплант протез" (ПИП) избухна във Франция отново в средата на декември.
ПИП използвала некачествен, по-евтин гел за имплантите и годишно е произвеждала по 100 хил. силиконови протези в продължение на две десетилетия, като 80% от тях са били изнасяни в чужбина.
Половината от тези импланти са отивали за латиноамерикански страни, като Бразилия, Венецуела, Колумбия и Аржентина, според френски медии, запознали се с документите около ликвидирането на компанията, която фалира през март 2010 г.
Една четвърт от износа е бил за западноевропейските съседи на Франция - Германия, Великобритания, Испания, Италия, Белгия, Швеция, Португалия, Холандия и Швейцария.
Според британския в. "Индипендънт" във Великобритания могат да се окажат засегнати 50 хил. жени.
Италианското министерство на здравеопазването нареди на болниците да открият жените, които са си имплантирали протези на ПИП. Смята се, че в Италия между 4000 и 4300 жени имат подобни импланти.
Значителен износ на имплантите на ПИП е имало и към Източна Европа.
Проблемите с протезите на ПИП започнаха през 2009 г.,
когато хирурзи започнаха да съобщават за ненормално висок процент на спукването им. Тогава здравни инспектори посетиха фабриката на ПИП и откриха, че там се използва некачествен гел, който е 10 пъти по-евтин от качествения гел, одобрен за медицински цели.
Последващо разследване показа, че повечето от имплантите на ПИП, произведени след 2001 г. са направени именно от неподходящия гел.
Седалището на компанията беше в град Сен сюр Мер. Сега заводът й там е празен, а бившият персонал на фабриката за импланти заплашва да изгори сградата заради неплатени заплати.
Във Франция срещу ПИП са били подадени над 2000 иска за проблеми с протезите. Във Великобритания 250 жени са се оплакали от имплантите си. Ликвидацията на фирмата обаче прави трудно съдебното преследване на отговорните лица.
Срещу няколко изпълнителни директори в компанията миналата година започнаха дела за измами и те рискуват да получат присъди до 5 години затвор. Имената им не бяха обявени.
Според френската Агенция за безопасност на лекарствата некачественият силикон, използван в протезите на ПИП, не изглежда да е високо токсичен, но може да предизвика възпаления и дразнене. Миналата година агенцията обяви, че държавата ще плати отстраняването и смяната на всички ПИП импланти на френски жени.
Пациентски организации после съобщиха, че държавата плаща само на жените, които са си поставили протезите след ампутация на гърдата заради раково заболяване, а не от естетически съображения.
Любопитното е, че създателят на компанията ПИП е бивш касапин, 70-годишният Жан-Клод Мас, разказват френски хирурзи, цитирани от Ройтерс. Мас се е опитвал да извлече печалби от ниските цени на продуктите си. Силиконовите импланти на ПИП са се продавали между 1200 и 250 евро.
Първоначално продуктите на фирмата са били от много добро качество, казаха от френската Асоциация по пластична хирургия. После качеството се е влошило.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!