На 1 декември човечеството отбелязва Световния ден за борба със СПИН. По данни на ООН през 2010 г. 34 млн. души в света живеят със заболяването, предаде Франс прес.
Броят на заразените с вируса ХИВ се увеличава най-бързо в Източна Европа и Централна Азия, съобщи ДПА, позовавайки се на годишен доклад на ООН.
Миналата година той е бил 1,5 млн. души - увеличение с 250% от 2001 г.
За разлика от тези райони през последните години в глобален мащаб се наблюдава тенденция към застой в новите случаи на зараза и смъртността от СПИН.
В началото на юни тази година се навършиха 30 години, откакто светът научи за синдрома на придобитата имунна недостатъчност.
Първите данни за СПИН бяха изнесени в доклад на Центъра за контрол и профилактика на инфекциозните заболявания на САЩ.
На 5 юни преди 30 години центърът със седалище в Атланта разкри, че петима хомосексуалисти имат пневмония, от която дотогава боледуват само пациенти с много понижен имунитет.
Месец по-късно центърът съобщи за рядък вид рак на кожата при 26 хомосексуалисти.
Болестта бе наречена Синдром на придобитата имунна недостатъчност (СПИН)
през 1982 г.
Установено бе, че тя се предава по полов път, но и по кръвен, чрез майчиното мляко и чрез вагинални секрети.
През 1983-1984 г. проф. Люк Монтание, Франсоаз Баре-Синуси и Жан Клод Шерман от Института "Пастьор" изолираха вируса на СПИН.
За първи път Световният ден за борба със СПИН е отбелязан през 1988 г.
Днес започва и Националната информационна анти-СПИН кампания.
Тя се провежда за осма поредна година и се организира от Програма "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН" в партньорство с Регионалните здравни инспекции, общини и неправителствени организации.
Тази година тя е насочена към
популяризиране на безрисковото сексуално поведение,
употребата на презервативи, както и към толерантното отношение към хората, живеещи с болестта.
Мотото на кампанията е "Презерватирай се!" и има за цел да напомни, че постоянната и правилна употреба на презервативи е ефективен начин за предпазване от ХИВ и други сексуално преносими инфекции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!