П рокси съветникът Institutional Shareholder Services посъветва акционерите на Tesla да гласуват против плана за компенсация на главния изпълнителен директор на компанията Илон Мъск в размер на 56 милиарда долара, пише The Financial Times. Според доклада на ISS, пакетът от заплати, първоначално одобрен от акционерите през 2018 година, "е бил прекомерен от самото начало".
"Въпреки че постигна предоставянето на безвъзмездна помощ и значителен ръст в размера и финансовата рентабилност на компанията, то стойността на наградата за това бе прекомерна от самото начало", се посочва в доклада.
Мнението на Institutional Shareholder Services е почти идентично с това на друг виден прокси съветник, консултантската фирма Glass Lewis & Co., която директно препоръча на инвеститорите да гласуват против плана за възнаграждение на Мъск, тъй като ако той бъде одобрен, ще е най-значителното възнаграждение за изпълнителен директор въобще в историята на корпоративното управление в САЩ.
Тук е моментът да уточним, че компенсацията, която не включва нито фиксирана заплата, нито парични бонуси, реално е базирана на това дали пазарната оценка на Tesla ще достигне 650 милиарда долара в рамките на десет години (считано от 2018 гoдина, когато бе сключена).
Сега обаче най-богатият човек в света може и да не получи пълния размер на сумата, тъй като много от акционерите считат, че тя е "прекалено висока". Отделно от това, пазарната оценка на Tesla към момента е около 571,6 милиарда.
Събитията имаха развитие по-рано тази година, когато съд в американския щат Делауеър анулира първоначалното споразумение за компенсация. В резултат милиардерът премести регистрацията на Tesla от Делауеър в Тексас.
Въпреки явния скептицизъм, компанията все пак призова своите акционери да ратифицират подкрепата си за пакета от възнаграждения за Мъск, като наскоро председателят на борда на директорите Робин Денхолм заяви, че той го заслужава заради "постигнати от компанията значителни цели за приходите и ръста на цените на акциите".
Редно е да добавим и, че Tesla действително се разви под негово ръководство, тъй като през 2018 г. бе на загуба от 2,2 млрд., трансформирала се в печалба от 15 млрд. долара. Отделно значително се увеличи и производството на автомобили.
Не всички обаче споделят мнението на Денхолм, като препоръките на прокси съветниците обикновено са значими, тъй като влияят на решенията на институционални инвеститори като Vanguard, Capital Group, норвежкия петролен фонд и State Street, всички сред 10-те най-големи акционери в Tesla и гласували "против" първоначалното предложение за пакета през 2018 година.
В тогавашния момент обаче, в крайна сметка предложението за компенсация бе одобрено със 73% одобрение. До броени седмици ще разберем и дали това ще се случи отново, тъй като годишното общо събрание на акционерите в Tesla ще се състои на 13 юни.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!