П убличните и безплатни WiFi мрежи са много търсени на летища, площади, заведения и други обществени места. В продължение на години има и множество предупреждения, че тези мрежи са рискови, съобщава CNBC.
Въпреки това те продължават да се използват масово, а сигурността им остава на ниско ниво. Напоследък се наблюдава и ръст на опитите за атака чрез т.нар. "зли двойници".
При тях хакерите създават фалшиви WiFi мрежи, които разполагат на публични места. Наскоро в Австралия е била разкрита подобна тактика, като е арестуван и мъж, който е направил фалшиви мрежи на няколко летища в Пърт, Мелбърн и Аделайд.
Целта му е била да събира данни на потребителите и по-специално паролите и имената за достъп до имейли и профили в социални мрежи. Хората са свикнали да са свързани навсякъде и по всяко време и пренебрегват предупрежденията. Може да се очаква ръст на "злите двойници", казва Мат Радолец, вицепрезидент на компанията за киберсигурност Varonis.
Той допълва, че никой не чете правилата и условията на мрежите при първата връзка с тях. Основната цел в повечето случаи е потребителят максимално бързо да натисне бутона за съгласие и понякога дори може доброволно да предава данните си, без да осъзнава.
Алтман: До няколко хиляди дни ще имаме супер AI
Вече има и компактни устройства, които лесно могат да бъдат разположени на локациите и да събират данни. В някои случаи не е нужно да се прави копие на цялата мрежа. Устройството просто се превръща в посредник и призовава потребителят да въведе име и парола за имейла си например, за да продължи да използва мрежата. Или пък да се регистрира безплатно. Тъй като повечето хора използват една и съща парола за множество акаунти, това дава много информация на хакера.
Мъртъв ли е Интернет? Според тази теория - да
Абсурден потенциал: Нов AI модел има въображение
Има множество различни варианти, които могат да бъдат приложени. А инвестицията е под 500 долара. Единственият риск е да се отиде физически на мястото, за да бъде монтирано устройството. След това то трудно може да бъде засечено, особено имайки предвид ниското ниво на сигурност на публичните мрежи.
Все повече компании виждат AI като риск
Изкуственият интелект завзема и... четките за зъби
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!