Д ните на събиране на голяма фонотека с музикални албуми изглеждат все по-далечни. Вече стотици милиони хора по целия свят са прехвърлили музикалните си колекции в дигиталния свят и дори изцяло в интернет, като са достъпни навсякъде.
Apple ще промени бизнеса на дигиталните услуги като Netflix
Това е възможно благодарение на приложенията и услугите за стрийминг на музика. Днес те са десетки, като има предложения както от най-големите компании, така и от доста по-малки имена. И докато общото между всички е практичността, то има и някои големи разлики. Ето кои са някои от най-популярните приложения за стрийминг на музика:
Spotify
Най-популярната музикална стрийминг услуга в света, която наскоро прехвърли 100 млн. потребители. Тя предлага безплатна версия с реклами, но силата ѝ се отключва в платения абонамент. Тогава и качеството на звука се увеличава, има достъп до повече съдържание, възможност за слушане офлайн и др.
TIDAL
Стрийминг платформа, създадена от Джей Зи и негови колеги, като това е платформа от музиканти за почитателите им. Тя няма безплатна версия, но се откроява с много по-високо качество на звука. Когато става дума за меломани, които харесват не само емоцията на песните, но държат и на възможно най-доброто качество на звука TIDAL е платформата, на която трябва да обърнат внимание.
В TIDAL можеш да гледаш концерти на живо. Топ парчета излизат първо тук,, преди да се появят в други музикални платформи. TIDAL предлага над 60 милиона песни и 250 хиляди видеа. Отскоро платформата предлага и български песни чрез партньорстото си с Vivacom.
Отговорът на Apple на Spotfity. Услугата няма безплатна версия, но предлага голямо разнообразие от музика и съдържание. Тя разполага и с ексклузивни програми, предавания, концерти. Всичко се интегрира с iTunes, включително и вече наличната музикална колекция на потребителя. Има и функция за изтегляне на песни за офлайн слушане.
Google Play Music
Алтернативата на Google има и безплатна версия, която дава достъп до голяма част от каталога с 40 млн. песни и опция за интегриране на до 50 000 песни от личната колекция. Платената версия предлага възможност за офлайн слушане, достъп и до YouTube Music, премавахне на рекламите и др.
Защо е нужно приложение за стрийминг
Най-честото притеснение от приложенията за стрийминг е, че музиката им е достъпна само с постоянна връзка с Интернет. Това обаче постепенно се променя и все повече услуги позволяват на потребителя да си свали любимите песни на устройството и да ги слуша по всяко време. Услугите предлагат приложения за множество операционни системи, така че целият каталог, всички плейлистове и настройки на потребителя са достъпни от най-различни устройства по всяко време.
Голямата война за малките екрани
Друго предимство на стрийминг приложенията е разнообразието. Потребителят има достъп до огромни каталози с музика от най-различни изпълнители. Платформите се възползват от това, като създават допълнителни функции, които да помагат на хората да откриват непознати за тях музиканти, които правят точно такава музика, каквато те харесват.
Дори и човек да плаща за стрийминг услуга и даже за повече от една, това пак излиза по-евтино от купуването на всеки нов албум, особено ако потребителят харесва повече от 2-3 изпълнителя. Освен това албумите им често стават достъпни веднага, заедно със синглите, ремикси и т.н. Някои стрийминг услуги предлагат дори и концертни изпълнения. Платформите предлагат все повече допълнително съдържание и като подкастове и др.
Стрийминг услугите ще продължават да увеличават разнообразието от функции, както и своята популярност. Те ще стават все по-интересни и вече са задължителни за всеки меломан.
Най-голямата бизнес сделка в киното за 21 век
Бионсе - музикалната кралица, която вдъхновява мнозина
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!